Протести в Сърбия: Студенти продължават митингите в памет на жертвите от Нови Сад
Студенти, граждани и ученици организираха протестни акции в няколко града в Сърбия, за да почетат паметта на жертвите на трагедията в Нови Сад. На 1 ноември бетонен навес, част от наскоро обновената гара в Нови Сад, падна убивайки 15 души и ранявайки тежко други двама. Студентите оставиха купища стари учебници пред сградата на Министерството на образованието в рамките на почти ежедневните улични протести с искане за поемане на отговорност.
От няколко дни виждаме в медиите как президентът Вучич и министър-председателят Вучевич ни казват, че нашите искания са изпълнени. Единственият, който е компетентен в Сърбия да изпълни исканията ни, е прокуратурата. Ние сме тук и ще продължаваме да бъдем тук, докато исканията ни не бъдат наистина изпълнени.
Блокади на движението бяха проведени и на различни места в Сърбия в 11:52 ч. Това е и точният час в който бетонната конструкция е паднала върху сръбските граждани. Протестите се провеждат всеки петък от инцидента насам и продължават по 15 минути за 15-те жертви.
Мнозина в Сърбия обвиняват за срутването широкоразпространената корупция и небрежната работа по сградата на железопътната гара в град Нови Сад. Ремонтите на сградата бяха извършени с участието на китайски държавни компании.
В знак на солидарност към сърбите, стотици ученици в Босна и Херцеговина също се събраха на митинг.
Мисля, че първата стъпка към разрешаването на всеки проблем е всъщност идентифицирането на причината. Забелязахме, че много студенти излизат и протестират и това е нашият начин да кажем „браво“. Мисля, че това е основа за много други протести, които трябва да се случат в нашата страна в бъдеще. Ние просто показваме, че това е правилният начин. Така че нека това да бъде началото. Това е мирен митинг за подкрепа, а не протест.
Сръбски прокурори арестуваха 13 души във връзка с трагедията, включително министър, чието освобождаване по-късно подхрани обществения скептицизъм относно честността на разследването. Символът на движението в Сърбия - червен отпечатък от ръка - е използван от актьори, земеделски производители и други, които подкрепят протестите.