Европа

Заради опасения от руски саботаж: Военните на Естония ще охраняват важен подводен кабел с Финландия

От Euronews България Euronews България
Estonia Voennomorski Korabi Estonian Navy Източник: Estonian Navy

Естония започна военноморски патрули, за да защити кабел, който доставя електричество от Финландия, след подозренията за саботаж на друг кабел на Коледа, съобщи министърът на отбраната Хано Певкур.

„Решихме да изпратим военноморските си сили в близост до Estlink 1, за да защитим и осигурим енергийната ни връзка с Финландия“, написа той в X, цитиран от АФП.

Подводният кабел Estlink 2 беше изключен от мрежата на Коледа, 25 декември, малко повече от месец след като два телекомуникационни кабела бяха прекъснати в шведски териториални води в Балтийско море.

На следващия ден финландските власти съобщиха, че разследват петролен танкер, който е отплавал от руско пристанище, във връзка с подозренията за „саботаж“.

Плавателният съд Eagle S, който плава под флага на островите Кук в южната част на Тихия океан, е бил на път за Порт Саид в Египет.

„Предположението към момента е, че това е кораб от сенчестия флот, а товарът е бил безоловен бензин, натоварен в руско пристанище“, заяви Сами Ракшит, генерален директор на финландската митница.

Под флот в сянка се разбират кораби, които превозват руски суров петрол и петролни продукти, върху които е наложено ембарго поради нахлуването на Русия в Украйна.

Полицията подозира, че котвата на петролния танкер може да е повредила захранващия кабел.

Финландският президент Александер Стуб заяви днес, че ситуацията засега е „под контрол“.

„Нашето послание е много ясно: ситуацията е под контрол и трябва да продължим да работим бдително заедно, за да гарантираме, че нашата чувствителна инфраструктура няма да бъде повредена от външни сили“, каза Стуб на пресконференция.

Министърът на външните работи на Естония Маргус Цахкна посочи: „Повредите на критичната подводна инфраструктура станаха толкова чести, че е трудно да се повярва, че те са злополуки или просто лоши морски маневри.“

Влаченето на котва по морското дъно едва ли може да се счита за инцидент, добави Цахкна.

НАТО също обяви, че ще засили военното си присъствие в Балтийско море след предполагаемия саботаж на подводен електрически кабел, свързващ Финландия и Естония.

„Разговарях с (финландския президент) Александър Стуб за провежданото под ръководството на Финландия разследване на евентуален саботаж на подводни кабели. Изразих пълната си солидарност и подкрепа“, написа ръководителят на НАТО Марк Рюте в X.