Европа

Терористът от германския коледен базар се оказва антиислямист от шиитско семейство

От Euronews България Euronews България
Taleb Atentator Magdeburg Germania Germany X (1) Снимка: X

Заподозреният извършител на смъртоносен таран на Коледен базар в германския град Магдебург в петък е 50-годишен саудитски бежанец от шиитско семейство, който се обяви за атеист и "антиислямист".

Талеб Джавад ал-Абдулмохсен живее в Германия от 2006 г. и практикуваше като психиатър в град Бернбург, близо до Магдебург. Не е имал известни връзки с джихадисти. Абдулмохсен беше арестуван в колата, използвана за нападението, и е заподозрян, че умишлено се е врязал в тълпата от коледни празнуващи в Северна Германия в петък вечер, убивайки петима и ранявайки над 200. Нападението се случи осем години след подобна атака на коледен базар в Берлин, при която загинаха 13 души. Властите в Германия заявиха, че датата не е съвпадение, но не казаха, че е ислямистка атака.

В социалните медии Абдулмохсен се представи като жертва на преследване, която се е отказала от исляма и заклейми това, което според него е ислямизацията на Германия. Той произхожда от шиитско семейство в село Хофуф в населената предимно с шиити провинция Ал-Ахса, в източната част на Саудитска Арабия.

Той е пристигна в Германия през 2006 г. и е получи статут на бежанец 10 години по-късно, според германски медии и саудитски активист. Абдулмохсен е живял и работил в региона Саксония-Анхалт, чиято столица Магдебург е на 130 километра западно от Берлин. В интервю за германския вестник „Франкфуртер рундшау“ преди няколко години той каза, че е бил заплашван със смърт за вероотстъпничество. В непубликувано интервю за AFP от 2022 г., посветено на друга, несвързана история, Абдулмохсен се представи като „саудитски атеист“ и каза, че младите саудитци не само бягат от правителството, но „бягат и от исляма“. "Строгото ислямско възпитание е причината за всички проблеми на мюсюлманите, особено на жените", каза той. Някои медии съобщиха за връзки между Абдулмохсен и крайната десница в Германия. Той беше добре известен в саудитската диаспора в страната и помагаше на търсещите убежище, особено на жените.

„Той е психологически разстроен човек с преувеличено чувство за собствена значимост“, каза пред AФП Таха Ал-Хаджи, правен директор на базираната в Берлин Европейска саудитска организация за правата на човека. „Това определено не е атака, мотивирана от ислямисти“, добави той. Хаджи каза, че Абдулмохсен е "парий" сред саудитската общност в Германия, въпреки работата си с лицата, които търсят убежище. Миналия август той публикува в социалните медии: „Има ли път към справедливостта в Германия без взривяване на германско посолство или безразборно избиване на германски граждани? Търся мирен път от януари 2019 г. и не го намирам. Ако някой го знае , моля, уведомете ме".

В публикацията той осъди това, което нарече „престъпленията, извършени от Германия срещу саудитските бежанци и възпрепятстването на правосъдието, независимо колко доказателства им бяха представени“.