Политика

Споразумение за сигурност с Украйна скара депутатите. Главчев: Ще подпиша, ако има мнозинство

От Euronews България Euronews България

Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна провокира различни реакции от политическите сили в 51-вото Народно събрание.

Служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че ще подпише подготвеното споразумение за сътрудничество с Украйна само ако получи одобрение от Народното събрание. Той направи това уточнение пред български журналисти в Брюксел, където пристигна за участие в срещата ЕС - Западни Балкани днес и в утрешното заседание на Европейския съвет.

По-рано днес Главчев призова Народното събрание да даде нарочен мандат на правителството за подписване на споразумението за сътрудничество с Украйна с оглед предвидения десетгодишен срок на действие.

„Ако в Народното събрание има мнозинство, ще подпиша. Това е смисълът на изпратеното днес писмо - смятам за нормално служебно правителство, а и редовно, да се допитва до народните представители за това, което прави. Нямам никакви притеснения по споразумението, то е правно необвързващо и политическо, не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от Народното събрание. Единствено ме притеснява 10-годишният срок“, поясни премиерът.

Той добави, че е в контакт с украинската страна. „Те казаха, че проявяват разбиране. Ако Народното събрание не вземе отношение, няма да го подписвам“, каза още Главчев, като отбеляза, че това споразумение досега не е подписано от шест от държавите в ЕС. По думите на служебния премиер споразумението не поражда правни последици, а има характер на политическа декларация. „Винаги би могло да бъде оттеглено от редовно правителство“, каза той. Според Главчев не би било фатално, ако подписването се остави за редовно правителство.

Въпросът за подписването на споразумението с Украйна провокира разнопосочни реакции днес от политическите сили в 51-вото Народно събрание.

Първи темата в пленарната зала сутринта повдигнаха „БСП-Обединена левица“ и „Възраждане“, които се обявиха срещу подписването на документа. От ГЕРБ-СДС призоваха пък премиерът да оттегли споразумението, а "Продължаваме промяната-Демократична България" и "ДПС-Ново начало" подкрепиха подписването. От "Морал, единство, чест" (МЕЧ) видяха провокация спрямо Народното събрание.

„С това споразумение България поема 10-годишен ангажимент към Украйна за политическа, икономическа и социална помощ за украинските бежанци, разселени на територията на Република България, обучение на военни и продължаваща военна помощ“, заявиха от „БСП-Обединена левица“.

Според тях подобно всеобхватно споразумение е извън компетенциите на един служебен кабинет. От левицата подчертават категоричното си несъгласие за подписване от българското временно правителство на подобни споразумения с дълговременен хоризонт, които са в ущърб на националните интереси и сигурността на българските граждани.

Парламентарната група на "Възраждане" също настоя България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна.

Становището на ПГ на „Възраждане“ вече е изпратено и то е България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. Смятаме, че то накърнява интересите на държавата, застрашава нейната безопасност и всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност, каза Костадин Костадинов.

Председателят на парламентарната група на "Движение за права и свободи - Ново начало" Делян Пеевски заяви пред журналисти, че неговите колеги подкрепят решението на служебния министър-председател Димитър Главчев за подписване на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна.

От ГЕРБ-СДС призоваха премиера Димитър Главчев да оттегли Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна. За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента, обяви пред журналисти народният представител от парламентарната група на ГЕРБ-СДС Даниел Митов.

В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено „разгорещена динамика“, отбеляза той. В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна, коментира още Митов.

Озадачени сме от това писмо, процедурата е много ясна, каза съпредседателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) Надежда Йорданова пред журналисти по повод искането на служебния премиер Димитър Главчев парламентът да даде нарочен мандат за подписване на споразумението с Украйна.

По думите на Божидар Божанов има подкрепа от политическата формация за подписване на такова споразумение, но „въпросът е, че по процедура не би трябвало МС да иска каквото и да било, тъй като това е в неговите правомощия“.

Според лидера на партия "Морал, единство, чест" (МЕЧ) Радостин Василев Министерският съвет прави провокация спрямо Народното събрание, искайки такъв мандат, и то при положение, че скоро може и да го няма този МС.

Не сме изпращали официално писмо до МС с позиция, защото сме против военната помощ за Украйна, коментира още той. Интересуваме се от политиките в НС, които са важни за българското общество, посочи още Василев.