Общество

Напрежение около парите за двойки с репродуктивни проблеми: По-големият проблем са липсата на донори

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Защо посегнаха на парите за инвитро процедури? След като от фондация "Искам бебе" сигнализираха за близо 2 милиона лева, които са прехвърлени от Фонда за асистирана репродукция към земеделците, в министерството на здравеопазването се свика спешна среща с пациентските организации.

Какво беше решено, ще се финансират ли и донорските програми от догодина коментират в ефира на "Добро утро, Европа" Мариела Куртева от “Майки за донорство” и Валентина Иванова от “Искам бебе”. 

"От държавата обещаха да се финансират донорските процедури и да бъде разгледан алгоритъмът на заплащане по сегашните, които се финансират от фонда, както и да се актуализират в някои степени“, обясни Валентина Иванова.

„Сумата е увеличена от година и половина. От 5 на 6 хиляди лева. Обещаха да се направи правилното преразпределение в частта медицинска услуга и медикаменти, които се покриват. Другото, което се обеща на тази среща, е да се сформира работна група в рамките на месец-два, която да изготви ясни правила, критерии за финансиране на двойки, които се нуждаят от включване в донорската програма“, допълни тя.

„Държавата никога не е казвала, че е против това финансиране. Аз лично съм присъствала на срещи в Народното събрание заедно с представители на „Искам бебе“, в които сме обсъждали как да бъде това финансиране. Проблемът е по-голям - няма донори. И това винаги се е изтъква в тези срещи. Да се финансират донорските процедури е страхотно, но ако няма донори, как точно ще ги финансираме? А ако българските донори не достигат, означава ли това, че ще се финансират процедури с вносни яйцеклетки? Масово се внасят замразени яйцеклетки в България от Украйна, от Испания. Има много въпроси, на които точно тези работни срещи трябва да отговорят и трябва много прецизно да се случат нещата“, посочи Мариела Куртева.

 

Целия разговор вижте във видеото.