Политика

Политолози: Преговорите за формулата на управлението са труден процес, който не трябва да е публичен

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Текат два дни преговори за кабинет. Реални или бутафорни са те и предстоят ли предсрочни избори на пролет?

Тези и още въпроси анализират в ефира на "Добро утро, Европа" политолозите доц. Албена Танева и Цветанка Андреева.

„Усещането е, че партиите работят сериозно. Една от причините е, че не правят преговорите пред камери. Ако ги правиха пред камери, щяха да бъдат изкушени да започнат предизборна кампания. Докато сега има някакъв елемент на сериозност, както и фактът, че се обсъждат конкретни теми. Това не означава, че процесът ще е лесен. Особено по темите, които предстоят днес в областта на сигурността, на отбраната се събират едни много различни партньори, които до вчера бяха на двата различни полюса дори по геополитическа линия. Трябва да си даваме сметка, че това е един труден процес“, коментира Цветанка Андреева.

„Тук има няколко нюанса, които дават знак за себе си. Президентът каза, че ще връчи мандата след Нова година. Хипотезите са две. Едната е, че се дава повече шанс на разговорите при един труден процес. Друга хипотеза е, дали не се чака решението на Конституционния съд, така че ако дойде време за предсрочни избори, режимът, в който ще се назначи служебно правителство, да е различен от този, който е сега. Тонът, включително на вицепрезидента Йотова вчера, беше доста по-умерен, обран и някак си се чува едно съдействащо публично говорене. Съгласна съм, че такива преговори няма как да бъдат публични, защото суетата на публичността ще попречи на разума“, обясни доц. Танева.

„ГЕРБ имат много опит, защото те са управлявали коалиционно няколко мандата. Най-вероятно ще намерят формулата, но в известен смисъл тя трябва да звучи доста различно за електората на „Демократична България“, а за симпатизантите на левицата по съвсем различен начин. ГЕРБ сложиха двете ключови думи проевропейско и антикорупционно като характер на търсеното правителство“, заяви Андреева.

„Преговори не се водят през заклинание. Ние имаме по-голям проблем и това е дали ще катастрофираме като държава. Създаването на редовни органи на властта е приоритет. В политиката трябва да бъдат гъвкави, защото иначе ще останат извън борда. Ние имаме общ проблем и този общ проблем е да се състави редовно правителство, то да може да взима решения, да носи отговорност за тях, да подлежи на контрол“, уточни доц. Танева.


Целия разговор вижте във видеото.