Свят

Си Дзинпин призова другарите „да обърнат ножа навътре“, за да се сложи край на корупцията

От Euronews България Euronews България
Xi Jinping China Kitay AP Китайският президент Си Дзинпин. Снимка: AP, архив.

Комунистическата партия на Китай трябва "да обърне ножа навътре", за да премахне проблемите с дисциплината, включително корупцията, заяви президентът Си Дзинпин, като отправи нов призив за преследване на корумпирани служители и на тези, които им дават подкупите, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Откакто дойде на власт преди повече от десетилетие, Си води борба с корупцията, в която са замесени членове на партията, независимо дали те са корумпирани високопоставени "тигри" или низши "мухи", които не успяват да изпълняват правителствените политики. Но въпреки мащабните репресии, партията продължава да е засегната от подкупи, особено във въоръжените сили.

През последните две години двама бивши министри на отбраната бяха отстранени от партията за "сериозни нарушения на дисциплината", което е евфемизъм за корупция, припомня Ройтерс.

Партията трябва да предприеме контрамерки срещу всяка лобистка група, властова организация или привилегирована класа, които се възползват от партийните членове или ги корумпират, предупреди Си в реч, публикувана от водещото партийно сп. "Цюшъ".

"С промяната на ситуацията и задачите, пред които е изправена партията, неминуемо ще възникнат всякакви конфликти и проблеми в партията", каза Си. "Трябва да имаме смелостта да обърнем ножа навътре и своевременно да отстраним негативното им влияние, за да гарантираме, че партията винаги ще бъде изпълнена с енергия и жизненост."

Призивът на Си е част от речта му, която той произнесе на важна среща с партийния орган за борба с корупцията на 8 януари, но не беше разпространена досега. Публикуваните днес откъси подсказват за подновен и по-широк стремеж към въвеждане на дисциплина и преследване на корумпираните.

Миналата година около 610 000 партийни служители са били наказани за нарушаване на партийната дисциплина, като 49 от тях са били служители над ниво заместник-министър или областен управител, според статистиката на централната комисия за дисциплинарна инспекция на ККП.