Политика

Доц. Милен Любенов: Очаквам през пролетта отново да отидем на предсрочни избори

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Последен ден консултации при президента преди връчването на първия мандат. Какъв е шансът започналите преговори за редовно правителство да се окажат успешни, има ли възможност за нови предсрочни избори и какви биха били последствията?

Гост в ефира на "Euronews Primetime" е политологът доц. Милен Любенов. 

"Консултациите не дадоха отговор на въпроса ще има ли редовно правителство. Те преминаха обичайно, формално политическите партии изложиха позициите си, които многократно са изразявали през последния месец, така че не видяхме нещо ново. За мен необичайно е това, че не се водят никакви разговори, въпреки че ГЕРБ по време на консултациите при президента и техният лидер Борисов ясно заявиха, че тази седмица ще бъде решаваща и ако не се стигне до някакво съгласие тази седмица, следващата едва ли ще се стигне до такова", заяви доц. Любенов.

"Според мен вървим към предсрочни парламентарни избори и този последен месец, в който видяхме значителни трудности по отношение на избора на председател, го доказах. Радикализира се още повече политическата обстановка, говоренето между политическите партии, така че е много трудно сега да се върне към един нормален диалог. За да има правителство, за да се стигне до успешна формула за намиране на коалиционно управление, е необходим един нормален диалог между партиите. След като такъв диалог липсва, е много трудно в оставащите дни и седмици да се реализира. Времето вече тече, след като първият мандат ще бъде връщан следващата седмица", поясни той.

"Моите очаквания са, че в началото на следващата година през пролетта вероятно ще отидем на поредните предсрочни избори", категорично каза доц. Любенов.

"Трябва да има някакви срещи, които да бъдат обявени публично. Те не трябва да бъдат пред камерите, както "Демократична България" и "Продължаваме промяната" настояваха. Трябва да бъдат на закрити врата, но да е ясно, че в този ден и час в парламента се водят разговори за намиране на управленска формула. След тези разговори да бъде ясен какъв е напредъкът и по кои теми са се обединили, са постигнали съгласи, по кои теми имат разминаване и ще продължат тези разговори", подчерта той.

"Трябва да се води диалог с хората, защото иначе се стига до задаване на въпроси и съмнения, че има нещо задкулисно в целия този процес, което по никакъв начин не работи за доверието към партиите и за евентуалното бъдещо управление. Така че нещата трябва да имат публичен характер и политиците да дават аргументи, защо предприемат една или друга стъпка", допълни доц. Милен Любенов.

Целия разговор вижте във видеото.