Политика

Павел Вълчев, социолог: Хората все по-малко вярват, че изборите са честни

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

След консултациите при президента - ще имаме ли кабинет по Коледа? С кой мандат, в какъв състав и колко ще е стабилен? В студиото на "Добро утро, Европа" гостува социологът Павел Вълчев, агенция "Алфа Рисърч".

"Действията на прокуратурата със сигурност създават така допълнително недоверие между основните политически играчи, въпреки че би трябвало да говорим за различни сфери - прокуратура и политическия елит. Това са процеси, които ще повлияят и на това дали ще може да се създаде редовно правителство или не. Това, което виждаме до момента при разговорите и консултациите с президента, е, че всички политически играчи изразяват една готовност и желание да се създаде такова редовно управление. Изключвам "ДПС - Ново начало". Всички останали политически играчи до момента изразяват такова желание", посочи Вълчев.

"Аз не бих зачеркнал нито един от мандатите за съставяне на правителство. Много е важно как ще тръгне този процес. Първо, трябва да има разговори. Ако стигнат на ниво само да си поставят условия, без изобщо да се видят и да има такива разговори, няма да се случат нещата. Второ, тези разговори дали ще са публични или не. Ако са публични, има опасност да се превърне в театър за пред хората, а не да има реално желание да се случат нещата", обясни той.

"При ГЕРБ очакваме да видим кой ще бъде предложен за министър-председател. Ако е господин Борисов, очевидно шансовете за избор на правителство са по-малки, отколкото ако се търси по-консенсусна фигура. Много са индикаторите, по които още в близките няколко дни ще видим как ще тръгне този разговор. Да говорим за третия опит, когато първият не е минал, е още рано. Нека да видим как ще подходят политическите играчи към ситуацията", подчерта Вълчев.

"Вече достатъчно пъти ходихме на избори и всеки път, когато не се получаваше разговорът между политици, те казваха: „Нека да отидем на избори да видим какво ще стане“. Особено на последните избори, протече процес на цялостна дискредитация на изборния процес и на честността на изборния процес у нас. Имаме още един проблем - хората все по-малко вярват, че изборите са честни. На екзитпола "Алфа Рисърч" отчете, че сред хората, които отидоха да гласуват, два пъти повече бяха тези, които смятаха, че ситуацията с честността на изборите се влошава. Политическият елит трябва да буквално да се стегне, защото вече отиване на избори само по себе си не ги легитимира достатъчно добре самите политици", заяви той.

Целия разговор вижте във видеото.