Икономика

Резултат от близо 25 години преговори: ЕС ще търгува с Южна Америка без мита

От Euronews България Euronews България

Европейската комисия и южноамериканският търговски блок Меркосур обявиха, че са сключили споразумение за свободна търговия след продължили почти 25 години преговори.

Споразумението за свободна търговия с Меркосур ще обхване над 700 милиона души и ще създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света. Тя покрива Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай. Боливия, която е нов член на Меркосур, и Венецуела, която е изключена от 2016 г., не са включени в споразумението. Основната цел е да се насърчи търговията чрез намаляване на митата, което ще позволи на южноамериканските страни да изнасят големи количества говеждо месо, пилешко месо и захар, без да плащат мита.

„Европа винаги е била континент, който залага на търговията, но сега сме изправени пред свят, в който пречките пред нея се увеличават, а нашите компании и земеделци се сблъскват с все по-големи ограничения, нелоялна конкуренция и геополитическа несигурност. Всичко това застрашава тяхната конкурентоспособност и по тази причина пътувах до Монтевидео, за да завършим преговорите и да извлечем ползите едно по-тясно сътрудничество с голям, бързо разрастващ се пазар от над 260 милиона души“, подчерта Фон Дер Лайен по повод постигнатото споразумение, предаде БТА.

„Споразумението, което постигнахме, съдържа най-силната защита, която някога е била включвана в търговско споразумение. То защитава нашите най-важни икономически сектори, включително селското стопанство и храните, както и потребителите, като прилага високи стандарти. Наред с това, то дава приоритет на опазването на нашата планета и на нейните „зелени дробове“. Това не е същото споразумение като отпреди пет години – то беше основно преработено. Днес можем уверено да кажем, че това е по-добро споразумение за хората в Европа“, отбелязва Урсула фон дер Лайен.

Споразумението ще премахне почти всички мита за всички продукти и това ще спести на износителите от ЕС до 4 милиарда евро годишно, според председателката на ЕК. Тя отбеляза, че повече от 350 европейски продукти ще бъдат защитени с географско указание. Това означава, че продажбата на имитации или фалшификати ще бъде смятана за незаконна. Така например в супермаркетите на Меркосур вече ще се продава единствено оригиналният продукт „Произведено в България“ – например българско розово масло, вино от Дунавската равнина и Тракийската низина. За първи път европейските инспектори ще имат възможност да проверяват и спират подобни практики.

ЕК ще следи отблизо развитието на пазара, след като споразумението започне да се прилага, особено по отношение на селскостопанския сектор, подчерта Урсула фон дер Лайен, която добави, че при малко вероятния сценарий на отрицателни последици за селскостопанския сектор на Европа, след като започне прилагането на споразумението, блокът възнамерява да създаде резерв на стойност поне 1 милиард евро. Това ще е „застрахователна полица“ за земеделските стопани и селски райони.

Урсула фон дер Лайен набляга и на факта, че за Европа търговските споразумения не се отнасят само до икономиката, но са породени и от геополитическа необходимост. Търговските партньорства са начин на изграждане и укрепване на общности на споделени ценности.

„Едно поколение лидери посвети години на постигането на споразумение с най-добрите условия за Европа. Сега е време бъдещите поколения – потребители и предприятия, семейства и земеделски стопани – да се възползват от него. Това е начинът, по който действаме за постигането на общата ни цел за повишаване на конкурентоспособността на Европа“, отбеляза в заключение тя.