Разпада ли се френско-германският съюз?
Падането на френското правителство след вот на недоверие; предсрочни парламентарни избори в Германия следващия февруари...
Попаднали във вътрешни кризи, Париж и Берлин могат да загубят влияние на европейската сцена.
Може ли сривът на френско-германския двигател да отслаби целия Европейски съюз?
Липсва политическа стабилност в няколко държави - не само във Франция и Германия, но и в Румъния. Знаем, че и в Белгия е имало периоди, в които е нямало централно правителство. Проблемът с Франция и Германия е, че без тях европейската политика става много сложна, тъй като те остават най-силните страни по демографски и икономически признак.
„Така че липсата на правителство в Германия до юни 2025 г и тази много сложна ситуация във Франция означават, че за Европейската комисия ще бъде по-трудно да прокарва своите амбициозни инициативи“, допълва Порншлегел.
Политическата нестабилност от двете страни на река Рейн идва в неподходящ момент, докато Доналд Тръмп се готви да влезе в Белия дом с явни закани за вдигане на търговските бариери.
Новата Европейска комисия трябва да вземе спешни решения за конкурентоспособността и отбраната.
Ясно е, че за да се продължи напред, особено в отбранителната политика в ЕС, е нужен силен френско-германски тандем, тъй като тези две страни стартираха мащабни проекти за индустриално сътрудничество като общ изтребител и общ боен танк.
При отслабената връзка Германия-Франция други страни като Полша и Великобритания биха могли да се възползват от шанса, особено в сферата на отбраната и сигурността.
Картите обаче далеч не са прераздадени. Германия и Франция съвкупно представляват почти половината БВП на еврозоната, почти една трета от нейното население и около една трета от бюджета ѝ.