Къщата, в която е живял Кемал Ататюрк в България, е предложена за паметник на културата
Емблематична къща на ул. „Стара планина” 9 в столицата, която беше предвидена за разрушаване, ще бъде предложена за паметник на културата до дни. На нейно място трябваше да бъде построена 7-етажна сграда със заповед на и.д. главен архитект на София от края на ноември. След медийни публикации обаче заповедта за строеж беше прекратена.
Оказа се, че екипът на Терзиев е издал разрешение за строеж на 7-етажен блок в центъра на София на мястото на 100-годишна сграда, емблематична за София. Отменили са всички възможни наши действия за защита на паметника, за защита на сградата и са издали разрешение за строеж , едва когато днес реагирахме и благодарение на медиите бе отразен проблемът се опитват да замажат, че сме ги хванали по бели гащи като казват, че скоро щяло да има прознасяне. Аз съм поискал произнасяне на културното министерство в спешни срокове, защото всъщност те не изчакват министерството, ще се събори сградата и едва тогава, каквото и да реши министерството няма да има значение. А районният кмет на Оборище, който твърди, че не знае какво се е случва и е рабрал от моя статус, пзначава, че просто там не му е мястото.
От Националния институт за недвижимо културно наследство заявиха за Евронюз, че процедурата за подобен статут е започнала още през 2019 г., а забавянето се дължи на това, че собствениците не са осигурили достъп до сградата за оглед.
Институтът за недвижимо културно наследство е подготвил предложение за обявяване като единична недвижима културна ценност, което ще бъде изпратено за разглеждане на следващото заседание на Специалнизиран експертен съвет по опазване на недвижимите културни ценности към Министерство на културата.
Междувременно, от Столична община получихме становище по казуса, изпратено до Евронюз България, в което се казва, че: временно изпълняващият длъжността главен архитект оттегля издаденото разрешение за строеж, на основание на съдебното решение и започва цялостна ревизия на дългогодишната преписка (повече от 5 години), включително всички действия на администрацията на НАГ.
Във връзка с възникналия обществен интерес, Столична Община ще предложи на Министерство на културата на следващото заседание да определи сградата като единична недвижима културна ценност.