Мисия "Доброволец": Доброволчеството първо се възпитава в нас самите и в семействата ни
Всяка година на 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. На този ден се прекланяме пред хората, които безвъзмездно помагат на нуждаещите се и подобряват живота на много уязвими общности.
За мисията и смисъла от безвъзмездната помощ говорят в ефира на "Добро утро, Европа" Стели Джамбазова, председател на Българския младежки червен кръст, и Лазар Радков, основаел на Капачки за бъдеще, който с тази инициатива ангажира стотици хиляди българи в благотворителност, дарявайки на болниците апаратура за над 1 млн. лв.
"В Българския младежки червен кръст, по данни от миналата година, членуват близо 7000 млади доброволци. Около 70-80% от тях са на възраст между 15 и 18 години. Ставаме все повече, въпреки че напоследък се говори, че има тенденция за намаляване на доброволците в световен мащаб. Ние можем да се похвалим, че за последните 5-7 години винаги сме около бройката между 7000 младежи доброволци", заяви Стели Джамбазова.
"В България наблюдаваме една положителна тенденция. Все повече хора и включително все по-млади хора, които откриват доброволчеството, които си дават сметка, че за да променим нещо в положителна посока в държавата, в която живеем, всеки от нас трябва да даде своя принос, да направи малко повече. По мое наблюдение последните години имаме дори експоненциално увеличение. Разбира се, то е много далеч от мащабите на развитите държави, много далечи от това, което виждаме в Западна Европа, но тенденцията със сигурност е положителна. Трябва да я поддържаме и да работим, да се случват все по-хубави неща", обясни Лазар Радков.
"Ако законодателно хората получат привилегии като например да им бъдат намалени данъци или някакви други привилегии, това би било положителна стъпка в тази посока. Но това е една култура, това са ценности, които трябва да се възпитават в семейството, трябва да се възпитават в училище, трябва да се възпитават в средата като цяло. Това е работа на гражданското общество и на хората, които искаме да живеем в по-хубава държава. Вярваме, че ние сме първите, които трябва да направим нещо по въпроса", допълни той.
"Доброволчеството първо се възпитава в нас самите и в семействата ни. С един закон за насърчаване на доброволчеството това би спомогнало точно тези трудови дейности да бъдат урегулирани, защото бедствията стават извънредно, без предварителни очаквания. Когато ние като доброволци бихме искали да се включим и да окажем помощ на нуждаещите се, понякога работодателите нямат възможност да освободят конкретния човек от работа", посочи Стели Джамбазова.
Целия разговор вижте във видеото.