Силвия Тодорова, БСК: Увеличава се възможността да загубим средствата от втория транш по ПВУ
По-малко от месец до края на годината, а държавата е без бюджет и остава без втория транш европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). За финансовото и икономическото състояние на страната говори в ефира на "Euronews Primetime" Силвия Тодорова, директор на център "Предприемачество" в Българската стопанска камара.
"Имаме срок от около 6 месеца, в който бихме могли да изпълним тези мерки и съответно да има преразглеждане на решението на Европейската комисия и съответно да получим средствата по ПВУ. Проблемът е, че четири от тези мерки се считат за ключови според методологията на Европейската комисия и тяхното неизпълнение може да доведе до пълно отпадане и неизплащане на средствата. Като тези мерки, които се считат за ключови са следните: пътната карта за неутралност по отношение на климата; процедурата за правила за избор на членове на комисията за противодействие на корупцията; промени в закона за защита на лицата, подаващи сигнали и законопроекта за несъстоятелност на физическите лица", обясни Тодорова.
"По някои от мерките има съгласие. Специално за пътната карта за неутралност и декарбонизация като цяло социално-икономическите партньори, имам предвид работодатели и синдикати, имат някаква степен на съгласие. То е изразено няколко пъти в становища, които са подготвени и резолюция от Икономическия и социален съвет на България. Проблемът е, че когато стигне до Народното събрание, в разговорите между политическите партии няма съгласие и не излиза никакво решение", заяви тя.
"Рискът се увеличава и има голяма вероятност да загубим тези средства. Проблемът е, че има вероятност да загубим и следващите, защото според правилата е невъзможно да се подаде искане за заплащане на трети или четвърти транш, без да е приключила процедурата по втори транш. А за да приключи процедурата по втори транш,
има няколко решения на Народното събрание от 2023 година, които задължават Министерски съвет да подготви няколко промени в компонента по декарбонизация. Тези промени са подготвени. Те подготвиха тези проекти, но трябваше да има решения и санкции от Народното събрание, за да бъдат подадени в Европейската комисия. Както знаете, 50-ото Народно събрание приключи с отказ от решенията, така че в момента сме в наистина много сложна ситуация, която може да загубим повече средства отколкото само тези 1,3 милиарда", подчерта Силвия Тодорова.
Целия разговор вижте във видеото.