Политика

Политолог: Идеологиите бяха оставени на заден план, сега всичко е лично

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Докъде ще стигне спиралата на властовата криза? Ще постигнат ли консенсус за избор на председател партиите в парламента? Ситуацията анализира в ефира на "Добро утро, Европа" политологът проф. Росен Стоянов, директор „Политически анализи и прогнози“ в „Галъп“ .

"Все повече случващото се излиза от релевантното на обективизиране, излиза от логиката на устойчивата прогноза, на това, което не предсказва, не прорукува, а стъпва на визия за развитие. Динамиката предполага такъв вид преговори, такъв вид отношения един към друг в парламента, които в никакъв случай не могат да бъдат определени като рационални. Много емоция, много его, много страсти, което всъщност се различват от прагматиката на политиката", заяви проф. Стоянов.

"Идеологиите бяха оставени на заден план, да не кажа по-силна дума, заровени някъде дълбоко, изоставени, забравени. По-скоро всичко е лично и тази пристрастност не е към избирателите, към идеите и към обещанията, които са дадени, защото все по-малко от нас вярваме в способността и възможностите обещаното и поето като ангажимент да бъде претворено на практика. Виждаме една липса на лидерство", коментира той.

"Ако предположим, че това е част от дипломатически усилия, за да няма директен конфликт между първия и втория, някой трети или четвърти да поеме ангажимента да бъде мост за осъществяване на преговори, тогава предложението за кръгла маса на БСП е логично в някакъв смисъл. Съвсем друг въпрос е обаче, ако се върнем към едни декларации, които бяха изречени в режим на клетва пред нацията, решения на определени изпълнителни органи на водещи партии, че никога с БСП под никаква форма няма да управляват, това включва и подобен род съгласие БСП да води междупартиен, вътрешен в парламента, процес на разговори", обясни проф. Стоянов.

 

Целия разговор вижте във видеото.