Европа

Заради решението за спиране преговорите за членство в ЕС: Сблъсъци в Грузия между протестиращи и полиция

От Euronews България Euronews България

Хиляди протестиращи заляха улиците около грузинския парламент, за да изразят несъгласието си с решението на управляващата партия да прекрати преговорите за присъединяване към ЕС.

В четвъртък вечерта протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията в столицата Тбилиси, след като правителството прекрати за четири години преговорите по кандидатурата на страната за присъединяване към Европейския съюз.

Министър-председателят Иракли Кобахидзе от партията „Грузинска мечта“ обяви решението на пресконференция, като заяви, че дълго търсената кандидатура за присъединяване към блока няма да бъде на дневен ред до края на 2028 г.

Съобщението беше направено само няколко часа след като Европейският парламент прие резолюция, осъждаща изборите на 26 октомври, в която се посочват големи нарушения, довели до „нито свободни, нито честни“ избори.

Брюксел заявява, че управляващата партия в Грузия носи пълна отговорност за продължаващия упадък на демократичните функции в страната. Нарушенията включват „документирани случаи на сплашване на гласоподаватели, манипулиране на вота, намеса в работата на наблюдателите на изборите и медиите, както и съобщения за манипулации, свързани с електронните машини за гласуване“.

Европейският парламент призова изборите да се проведат отново под международно наблюдение в рамките на една година и да се наложат санкции на висши грузински служители, включително на министър-председателя.

 

Кобахидзе подчерта, че Грузия е европейска страна и че „наша отговорност е да превърнем Грузия в пълноправен член на европейското семейство“, но че „отношенията между Грузия и ЕС са двустранни и могат да бъдат само двустранни“.

Той продължи с думите: „Ние сме горда и уважаваща себе си нация с дълга история. Ето защо за нас е категорично неприемливо да разглеждаме интеграцията в Европейския съюз като услуга, която Европейският съюз трябва да ни предостави.“

Кобахидзе заяви също, че правителството ще откаже всякакво финансиране, идващо от Брюксел. По-рано ЕС обяви, че прекратява всякаква бюджетна подкрепа за Грузия заради т.нар. закон за „чуждестранните агенти“ и други решения, взети от „Грузинска мечта“, които се смятат за антидемократични.

Тъй като опозицията отказва да признае легитимността на новия парламент и бойкотира работата му, Кобахидзе ще продължи да бъде министър-председател. Грузинският парламент одобри новия му кабинет, но местата на опозицията остават незаети.

Парламентът подкрепи провеждането на независимо международно разследване на твърденията за изборни манипулации в Грузия, като призова ЕС, неговите държави членки и международната общност да не ги признават.

 

Кобахидзе настоява, че кандидатурата на Грузия за членство в ЕС е само временно спряна, а не прекратена. В обръщението си той обеща да продължи да провежда необходимите реформи през следващите четири години, като заяви, че до 2028 г. страната ще бъде по-подготвена от всички останали страни кандидатки да поднови преговорите за присъединяване, а през 2030 г. да стане пълноправен член на ЕС.

Тбилиси официално подаде молба за членство в ЕС през март 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна. Те получиха статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември следващата година, за радост на много грузинци, които празнуваха по улиците на столицата. Протестиращите заявяват, че ще продължат да демонстрират срещу тази несправедливост, докато исканията им не бъдат изпълнени.