Политика

Анализатор: Конституционната промяна затвори парламента в перманентна политическа криза

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Седмият опит за избор на пръв сред равни в Народното събрание се провали, въпреки промяната в позицията на "Демократична България". След поредното гласуване дойде и поредната партийна криза - този път в "Продължаваме промяната". За причините и последствията от парламентарния блокаж, има ли изход от продължаващата политическа криза и възможни ли са компромиси за редовно управление?

В ефира на "Euronews Primetime" говори политическият анализатор Борис Станимиров. 

"Отдавна не е интересно това, което се случва. Един тих потрес гледаме ден след ден. За мен беше странно решението на "Демократична България" да угодят на своите партньори, да гласуват различно от предишния път. То беше мотивирано по някакъв начин. Видяхме, че не се случи", посочи Станимиров.

"Нещата са много неприятни за всички, които ги наблюдаваме. Причините за това са различни. Едната е, че промените в Конституцията дебалансираха властите в България и превърнаха поста председател на Народното събрание в заложник на политическата интрига за служебен премиер. Принизиха парламентаризма до една по-ниска от парламента функция, каквато е Министерски съвет и то служебният Министерски съвет. Това превръща всеки един парламент в обречен да търси управленски дългосрочни мнозинства от първия миг, още от преди самото си конституиране", обясни той.

"Тази конституционна промяна затвори парламента в перманентна политическа криза. Защото в един момент ние имаме един парламент, който не може да се конституира качествено и съответно не може да се разпусне. Той не може да конституира парламентарни групи, парламентарни комисии, не може да започне работа, не може да връчи мандат, а разтурване на парламента може да се случи, ако се провали връчването на мандатите. Тоест имаме истинска конституционна криза заради тези недомислени конституционни промени, за които държа да подчертая, че вина носят всички, които ги гласуваха. ГЕРБ се измиват ръцете, че това са били идеи на ПП-ДБ. Тежко разочарование е за мен, че те предложиха и прокараха толкова лоши конституционни промени, но всеки народен представител, който е гласувал тази промяна със съвестта и отговорността си, носи отговорност за последствията", подчерта Станимиров.

 

 

Не е въпрос до персоналните качества на господин Кирилов или на госпожа Назарян. Въпросът е, че те отново тръгват към предсрочни избори. Това девалвира парламента, девалвира доверието на хората в смисъла на гласуването и на парламентарната демокрация. Това е лошото.

Борис Станимиров

 


Целия разговор вижте във видеото.