Как ще бъде отбелязан 100-годишният юбилей на емблематичната къща известна като "Дом Витгенщайн"?
С изложба беше даден старт по отбелязването на сто годишнината на емблематичната къща, проектирана от Лудвиг Витгенщайн в центъра на Виена. Днес там се намира Българският културен институт "Дом Витгенщайн".
В ефира на "Добро утро, Европа" говори от Виена Валентина Василева, от международната "Инициатива Витгенщайн".
"Лудвиг Витгенщайн е един от най-значителните философи на ХХ век, австрийски философ. Той работи в областта на логиката, философия на математиката, философия на езика. През 1922 година той публикува своя логико-философски трактат и става легенда за съвременниците си. Както в Кеймбридж, така и във Виенския кръг трактатът е посрещнат с възторжени реакции", обясни Василева.
"През 1926 година Витгенщайн се намира в един преломен момент от живота си. Той е бил на фронта по време на Първата световна война и е бил дълбоко травмиран от преживяното там. Налага си самоизгнание в долна Австрия, започва да работи като учител и решава, че за него няма бъдеще във философията. В този момент неговата сестра, Маргарет Витгенштайн през 1925 година разработва планове за градската резиденция на своето семейство. Тя решава да покани брат си да участва в проекта. Витгенщайн се възползва от тази възможност да се пробва като архитект, той се превръща в движеща сила и в сърцето на тази емблематична сграда, която е известна днес като "Дом Витгенщайн", допълни тя.
"Аз съм члена борда на "Инициатива Витгенщайн". Това е структура, която е организирана от доброволци, чиято мисия е да върне идеите на Витгенщайн, личността на Витгенщайн. През 2028 година се отбелязват 100 години на къщата, но инициативата реши да разработи 4 годишна програма. Толкова е продължил процесът на построяване на къщата. В течение на тези 4 години, целта е през всяка година да се организира по едно-две по-големи културни или научни събития. Естествен център би била къщата "Витгенщайн", на която днес собственик е България и е известна като седалище на Българския културен институт", сподели Василева.
"Експозицията се опитва да пресъздаде първоначалния дух и атмосфера на къщата. Интериорните решения, които са били революционни за времето си, разработени от Витгенщайн. Трябва да отбележим, че основно водещ момент за всички нас в екипа, който реализира тази изложба, е по някакъв начин да покажем симбиозата между инновативното мислене, тези дръзки революционни идеи на Лудвиг Витгенщайн и изключителния вкус на сестра му Маргарет Витгенщайн, който е имал афинитет към античността, към класическото изкуство. Тези компоненти са създали една неповторима симбиоза, която ние искаме посетителите да усетят", посочи тя.
Целия разговор вижте във видеото.