Политика

Блокираният парламент: Експерти не предполагат да има промяна по време на днешното заседание

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Отново блокаж в парламента и взаимни обвинения в Народното събрание. Парламентът не успя да заработи за шести пореден път. Погледите сега са насочени към Конституционния съд във връзка със санитарния кордон и компетенциите на ВСС, дали при изтекъл мандат могат да работят. На този фон депутатите днес със седми опит да отпушат работата на Народното събрание

Докога политиците ще захранват условията за политическа криза у нас, какво е решението? В ефира на "Добро утро, Европа" гостуват политолозите Теодора Йовчева и Атанас Радев, а на пряката ни линия е конституционалистът доц. Христо Орманджиев от Великотърновския университет.

"Логиката е, че първо трябва да се конституира Народното събрание, да има избран председател и към него да бъдат направени тези парламентарни групи. Хубавото е, че има готовност от всички, доколкото разбрах, и са формирали вече парламентарни групи със съответното решение. Тук спорът е дали председателят сега, който не е титулярен председател, може да го направи. Тълкуванията са различни, но при всички положения е добре, чисто конституционно да има избран председател и след това да се случи това нещо. И тогава вече да се завърти рулетката и с консултациите, и с мандатите", посочи доц. Орманджиев.

"Аз не очаквам нищо ново да се случи. Най-вероятно ще продължи този блокаж. Вчера имаше индикация, че може БСП да променят кандидатурата си. Ще видим дали ще се случи на това заседание. Те предложиха всички да си променят кандидатите, но само за тях излезе информация за потенциално ново лице - Петър Кънев. Така че очаквам само това да се случи като разлика", обясни Теодора Йовчева.

"Блокажът за избор на председател им дава възможност за преговори. Сега въпросът е дали се ползва за преговори или е умишлен, за да блокира процедурата за съставане на кабинет и евентуалната намеса на министъра на правосъдието да извълчи кандидатура за главен прокурор. Чакаме решение на Конституционния съд за частичното касиране на изборите и решението по отношение на служебните кабинети. Виждаме пренаместване на картите. Това, че господин Борисов малко остана на заден план. Още в началото не беше ясна политическата позиция за това, дали той ще оглави този Министерски съвет. Наблюдаваме също така наречения санитарен кордон около господин Пеевски. Оказа се, че това няма да бъде обединителна линия. Започва да се повдига въпроса какво стои зад решенията на част от политическите субекти, защото няма ясна политическа логика", обясни Атанас Радев.

 

Целия разговор вижте във видеото.