Свят

Проф. Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня с Хизбула в Ливан е постигнато много трудно

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Споразумението за прекратяване на огъня с Хизбула, одобрено от израелския военновременен кабинет беше трудно и изненадващо на фона на това, че споразумение с Ивицата Газа няма. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ арабистът проф. Владимир Чуков.

Той припомни, че войната между Израел и Хизбула в тази си фаза продължава около два месеца, а до сключването на този договор се е стигнало по труден път.

Преговарящите са не само ливанската и израелската страна, но основният посредник се явяват САЩ. Франция обаче също участва много активно, тъй като тя има исторически интереси в Ливан.

По думите на проф. Чуков, факт е и бързата реакция на Иран, като страната приветства подобен тип споразумения. Според него това подсказва, че наистина преговорният процес е бил изключително сложен.

„Имаше една израелска реакция срещу това Франция да бъде гарант, заедно със САЩ за това споразумение. Всъщност то е било готово още миналия четвъртък. Един от спорните текстове в споразумението е дали двете страни имат право да отвръщат, ако другата страна нападне. Франция е посъветвала Ливан да не го приемат, тъй като това би било нарушение на суверенитета на Ливан. Тогава Антъни Блинкен дори е разговарял с Макрон в Рио де Жанейро, като е подчертал, че подобен съвет от страна на Франция би означавал, че споразумение няма да се сключи. Франция е искала да бъде гарант за Ливан, но мисля, че факторът, който е надделял е, че всички си дават сметка, че новата американска администрация ще бъде много по-труден преговарящ, отколкото отиващата си администрация на Байдън“, отбеляза още проф. Владимир Чуков.

Целия разговор вижте във видеото.