Общество

Енергиен експерт: Енергетиката в България не трябва да зависи изцяло от външни фактори

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Режим на тока заради недостиг на електричество у нас – за това алармираха експерти от Българския енергиен и минен форум. Толкова ли е сериозно положението и как може да се предотврати подобен краен  сценарий коментира в ефира на "Добро утро, Европа"Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.

"Ние наистина сме в една критична ситуация, зависими от външни фактори за нас - внос на ток и времето. Ако се стигне до ситуацията като през 2017 година с една студена сибирска вълна, която да се задържи по-дълго време, тогава изцяло зависим от вноса на ток от наши съседи, които също ще бъдат в условията на много студено време и не е ясно до каква степен те могат да ни подпомогнат. Ако зимата е мека като миналата, по-миналата година, тогава нещата ще са наред. Но зависим от външни фактори и това ни притеснява. Затова ние алармираме, че не може енергетиката в България и нашият начин на живота да зависи изцяло от външни фактори, които не са надеждни като източник", подчерта Иванов.

"Междусистемните връзки между Западна, Централна и Източна Европа са твърде ограничени. Това не позволява така прокламираните положителни страни на общия пазар да действат в нашия регион. Не може да се пренесе достатъчно количество електрическа енергия от пазарите", заяви той.

"С установяването на тези общи пазарни условия за работа, с извеждането на много мощности, както преди малко казах, не само в България, но и в региона, стана необходимо да се трансферират големи потоци електрическа енергия, за да се балансира. Но въпреки че е част от общия план за развитие, поради забавянето на инфраструктурното развитие, не действа. Т.е. политиките на Европейския съюз са много добри в дългосрочен план. Да доживееме до 2030 година, когато ще се прояват положителните ефекти на голямото количество възобновяема енергия, когато ще се прояват положителните ефекти на взаимната свързаност, но до тогава я няма взаимната свързаност, както виждаме. И това оскъпява тока", обясни Иванов.

Той посочи, че всяка цена над 200 лева е висока цена за нашия пазар.

 

Целия разговор вижте във виедото.