Общество

Руският флот фантом: Европарламентът взима мерки срещу опита на Русия за заобиколи санкциите

От Николай Грозданов Николай Грозданов Международен редактор

Това е едно от неуловимите оръжия, с които Русия финансира войната си в Украйна. Москва използва „флот фантом“, за да избегне западните санкции и да изнася своя петрол. В резолюция, приета в четвъртък, Европейският парламент призовава ЕС да предприеме действия срещу тези кораби, които често са стари и трудни за проследяване, и които преминават през европейски води.

Около 600 кораба от този така наречен флот в сянка оперират основно в Балтийско и Черно море. И по този начин заобикалят санкциите и намаляват разликата в цените, която беше въведена за петрола и газа.

Раса Юкневичене, евродепутат от ЕНП (Литва)

Този флот дава възможност да се заобиколят санкциите, наложени от Европейския съюз и Г-7 през 2022 г., които предвиждат таван от 60 долара за барел. Благодарение на тези кораби в сянка Русия ще може да изнася 70% от своя петрол по море. Членовете на ЕП посочват, че този флот представлява заплаха. За да избегне радарите, руският нефт се претоварва на различни кораби в открито море, а корабите също така деактивират системите си за геолокация.

Ето защо призоваваме Комисията и Агенцията за морска безопасност преди всичко за подкрепа, за да се справят с тези кораби и да се уверят, че всички санкции се прилагат на всички територии в Европа. Второто е да се забранят тези опасни прехвърляния от кораб на кораб, а след това и да се осигурят допълнителни средства за бързо реагиране. Защото всеки ден и всяко забавяне ще струва милиарди.

Мартинш Стакис, евродепутат от групата на „Зелените“, Латвия

„Разбира се, държавите членки не могат да се справят сами. Латвия, не разполага с тези възможности. Така че е необходимо допълнителното финансиране, няма съмнение“, коментира още Стакис.

Твърди се, че Русия е инвестирала около 9 милиарда евро в разработването на този фантомен флот, който ще транспортира основно руски петрол от Балтийско и Черно море до Индия, Китай и Турция. След това петролът ще бъде рафиниран на място и ще може да достигне до Европа, без да подлежи на санкции.