Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси ще посети Иран в сряда
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси обяви днес, че ще пътува до Иран през следващите дни, за да обсъди ядрената програма на страната. Посещението идва на фона на по-голямото напрежение, обхванало Близкия изток заради войната между Израел и Хамас, и несигурността относно това как новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще подходи към Иран след встъпването си в длъжност през януари, предаде Асошиейтед Прес.
По-конкретно, Рафаел Гроси ще се срещне с иранското правителство и ще проведе технически дискусии по всички аспекти, свързани със съвместното споразумение, договорено с Иран през март 2023 г.
То е замислено като план за сътрудничество между МААЕ и Иран относно възможностите за разширяване на контрола на бързо развиващата се атомна програма на Ислямската република.
Споразумението от 2023 г. включваше ангажимент на Иран да уреди въпросите около обектите, за които инспекторите имаха съмнения относно евентуална недекларирана ядрена дейност, и да позволи на МААЕ да „осъществи по-нататъшни подходящи действия за проверка и мониторинг“.
Срещите в Техеран ще се основават на обсъжданията на Гроси с иранския външен министър Абас Арагчи в кулоарите на Общото събрание на ООН през септември, се казва в изявление на МААЕ.
От решаващо значение е да постигнем напредък по същество в изпълнението на съвместното споразумение, договорено с Иран през март 2023 г. Посещението ми в Техеран ще бъде много важно в това отношение.
Според последните доклади на МААЕ Иран бързо напредва в атомната си програма и продължава да увеличава запасите си от уран, обогатен до нива, близки до оръжейните, в нарушение на международните изисквания.
Гроси предупреди, че Техеран разполага с достатъчно количество обогатен уран, близък до нивото на оръжията, за да направи „няколко“ ядрени бомби, ако пожелае.
Знаковото ядрено споразумение на Иран със световните сили от 2015 г. наложи ограничения на ядрената му програма - за която Западът се опасява, че може да бъде използвана за създаване на ядрени оръжия, въпреки че Техеран настоява, че е само за мирни цели - като същевременно отмени наказателните икономически санкции, наложени на Иран.
Сделката обаче се разпадна, след като през 2018 г. администрацията на Тръмп изтегли САЩ от споразумението, което накара Иран да се откаже от всички ограничения, които сделката беше поставила върху програмата му, и да започне да обогатява уран с чистота до 60%.
Тъй като след няколко седмици Тръмп отново ще встъпи в длъжност, иранците са разделени по въпроса какво ще донесе следващото му президентство. Някои предвиждат пълномащабна война между Техеран и Вашингтон, особено след като в региона бушуват други конфликти.