Политолози: Парламентарното управление дава много степени на свобода на този, който може да управлява
Преди старта на 51-вия парламент: Какви са възможните коалиции и варианти за съставяне на правителство? Анализ в ефира на "Добро утро, Европа" от политолозите Георги Проданов и проф. Румяна Коларова.
"Всичко зависи от благоразумието на политиците. Ако политиците не разберат, че колкото се може по-бързо трябва да се избере поне на председател на парламента и когато се избира председател на парламента, това не е сблъсък на сили. Аз слушам как се казва, че не е задължително да бъде първата политическа сила и да дават пример с господин Миков и парламента, който излъчи правителството на Орешарски, където определено знаем, че председател на парламента беше човек от втората политическа сила. Обаче там ситуацията беше, че имаше едно мнозинство, от което се излъчи председател на парламента, докато не винаги това е ситуацията в парламентите. Ако се търси връзка между парламентарно мнозинство, което ще управлява, и мнозинството, което да излъчи председател, тогава вече нещата задължително трябва да минат през някакъв вид коалиционни договорености", посочи проф. Коларова.
"Всеки се опитва да постигне изключително частни интереси, а това не е изкуството на политиката. Със сигурност утре никой не може да попречи на Делян Пеевски да подкрепи когото иска и както иска. Така че това нещо със сигурност би объркало сметките, ако някой разчита да види в избора на председател на парламента някакви бъдещи коалиции, някакви баланси за следващото управление. А съответно, въобще поставянето на темата за председател на парламента за мен е нещо изключително излишно и то увеличава сблъска, не намалява това противопоставяне между всичките партии, които имаме в сегашната ситуация. Неписаното правило председателят на парламента да е от първата политическа сила винаги е служило буквално, за да тръгне работата на парламента и е нормално да е така. Ние искаме работещ парламент, а след това конкретиката по самото управление и евентуално бъдещето управление би трябвало да даде начало на коалиционни преговори", обясни Проданов.
"Ясно е кой трябва да направи коалицията - "Продължаваме промяната" и ГЕРБ. Мисля, че има достатъчно много партии в парламента, които са готови да не участват в тази коалиция, но да я подкрепят. И това, че има много партии означава, че тази коалиция има свобода. С други думи, ако ти получиш условна подкрепа от 3 или 4 партии, това означава, че ти имаш 4 степени на свобода. Това е нещо, което те не могат да разберат. По същия начин, ако министър-председателят може да бъде сменен, това означава, че ти получаваш допълнителни степени на свобода. Парламентарното управление дава много степени на свобода на този, който може да управлява. Най-грубата грешка на "Продължаваме промяната" е, че когато беше гласувано недоверието към Кирил Петков, те не направиха следващ кабинет. Най-грубата грешка на "Продължаваме промяната" на предишните избори беше, че се обявиха за опозиция", подчерта проф. Коларова.
Целия разговор вижте във видеото.