Икономика

Финансов анализатор: Най-вероятно политиките на Тръмп ще генерират инфлация в САЩ

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Как изборите в САЩ ще повлияят на световната икономика? В ефира на "Добро утро, Европа" гостува финансистът Преслав Райков.

"Това беше най-големият скок на долара спрямо от 2022 година, което беше подкрепено именно от икономическите възгледи на Тръмп. Редица акции също се повишиха. Акциите на Тесла регистрираха ръст 12%", коментира Райков.

"Мъск беше много близък до Тръмп, заяви го много открито в кампанията. Затова основно беше и скокът при Тесла, а и не само. Тръмп планира доста голяма част и пакет от мерки, които ще облекчат данъчното бреме върху корпоративния сектор в Щатите. Относно външната политика, това, което се планира, са по-големи тарифи. Линията, на която САЩ стъпваше още от неговия първи мандат в това да налага протекционизъм, е нещото, с което не съм съгласен в този ход, който се предприема, защото аз вярвам изключително силно в отвореността на икономиката и глобалната търговия. Но така или иначе САЩ бяха поели по този път с оглед на това, че те осъзнаха, че изостават в редица сектори и то основно от Азия. Този протекционизъм лично според мен е временно явление, докато имат ответен отговор на това закъснение и могат да се върнат ефективно в глобалното състезание
и след това икономиката отново да се отвори", посочи той.

"Със сигурност Доналд Тръмп ще засили и дори твърдят, че ще прегрее щатската икономика именно с тези данъчни облекчения, с визията му за тарифи и за затваряне на щатската икономика, което може да доведе и до инфлация", подчерта Райков.

"Ще имаме наливане на пари към държавни харчове в Щатите. В същото време ще имаме облекчение на данъчната политика към корпоративния сектор. Ще имаме определена доза затваряне на щатската икономика, което ще генерира още повече вътрешно търсене. Това, че доларът се очертава да се засилва, т.е. да качва позиции", дъпълни той.

"Доналд Тръмп беше използвал момента с инфлацията, когато се заговори за втората му кандидатура и явяването му за втори път тогава инфлацията беше проблем. След това обаче Федералния резерв успя да вкара, лично според мен, инфлацията в рамки. Днес има среща поредна на Федералния резерв, в която се очаква понижение на лихвените проценти с 0,25. Но днес изключително тясно ще следим изразите и езика на Федералния Резерв за това какво следва оттук нататък. Най-вероятно политиките на Тръмп ще генерират инфлация в Щатите, което може да намали цикъла на понижение на лихвите в щатската икономика или по-скоро да ги забави. Инфлацията генерирана от политиките на Тръмп ще бъде толкова рязка. Разбира се, когато инфлацията е подкрепена с икономически ръст, нещото което Тръмп иска да се случи, тя не се усеща толкова от хората", заяви Преслав Райков.

 

Целия разговор вижте във видеото.