Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар след тричасово изслушване в ЕП (Обновена)
Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар, съобщи БТА.
Седем от осем координатори са гласували „за” нейната кандидатура и така тя ще оглави ресор „Стартъпи, изследвания и иновации” в новата Европейска комисия. Гласуването стана между координаторите на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, които ѝ задаваха въпроси по-рано днес. Само крайната левица не е подкрепила българския кандидат.
В Европейския парламент в Брюксел се порведе тричасовото изслушване на кандидата за следващ български еврокомисар Екатерина Захариева. Евродепутатите от парламентарните комисии по промишленост, научни изследвания и енергетика, и по култура, зададоха на Захариева около сто въпроса.
"Благодарна съм на всички представители на Европейския парламент, които зададоха въпросите си", каза пред журналисти в Брюксел, веднага след края на изслушването си българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева. Тя ги определи като компетентни и конструктивни.
Виждате колко високо във фокуса е той. И очевидно подкрепата в Европейския парламент за по-силен, по-висок бюджет, по-фокусирана програма е изключително високо. Надявам се да съм успяла да представя визията си и разбира се, да имам възможност, ако бъда одобрена, да изпълня тази визия, работейки върху интересите на всеки един европейски гражданин.
Захариева определи изслушването като много плодотворна дискусия и благодари за честния подход към нея. То започна с минута мълчание в памет на жертвите на наводненията във Валенсия. Проведе се в сградата “Йожеф Антал” на Европейския парламент в белгийската столица. В залата присъстваха 23 български журналисти и над 40 евродепутати от различните политически групи.
Председателстващият заседанието Борис Будка съобщи, че днес от 14.00 ч. българско време предстои закрито заседание за определяне на оценката от положения изпит.
Изпитът, или т. нар. интервю за професионална пригодност, на четиридесет и девет годишната Захариева се проведе в един и същи час с това на ирландеца Майкъл Макгра ("Обнови Европа"), на който е поверен ресорът „Демокрация, правосъдие и върховенство на закона“ и в един и същи ден с тези на кандидатите на Австрия и Дания - Магнус Брунер (Европейска народна партия) и Дан Йоргенсен (Социалисти и демократи) с ресори “Вътрешни работи и миграция” и “Енергетика и жилища”. Днес ще бъдат изслушани и още две жени - хърватката Дубравка Шуица (Eвропейска народна партия) и шведката Йесика Росвал (Европейска народна партия) с ресори “Средиземноморие” и “Околна среда, води и конкурентна кръгова икономика”.
Очаква се новият състав на Европейската комисия да бъде гласуван от евродепутатите до края на ноември.
Екатерина Захариева: Ще работя неуморно, за да няма изтичане на мозъци от Европейския съюз
Българският кандидат за еврокомисар по стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева заяви във встъпителната реч днес, че ако бъде избрана, ще работи за увеличаване на инвестициите в изследванията и иновациите до 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страните членки на европейския блок.
Захариева заяви още във встъпителните си думи, че ще създаде Европейски форум за иновации и изследвания и ще настоява за по-голяма роля на жените в тези области, ако бъде одобрена за еврокомисар.
Ще работя неуморно, за да няма изтичане на мозъци от Европейския съюз. Некоординираността в действията между държавите членки на ЕС затрудняват постигането на високи резултати.
"Ако бъда утвърдена за член на новата Европейска комисия, ще имам пет ключови приоритета. Нужно е доверие и сътрудничество, за да изградим истински Европейски съюз и иновации – първият приоритет ще бъде да се укрепи европейското пространство за научни изследвания с нов законодателен акт", добави тя, като отбеляза, че ще настоява увеличаване на инвестициите в иновациите и научните изследвания от 2,3 на 3 процента от БВП.
"27 чудесни, но фрагментарни изследователски стратегии не означават европейска стратегия", посочи бившата заместник министър председателка, като постави акцента върху "липсата на координация" между страните членки на ЕС, която "води до неефективна система за финансиране". По думите ѝ Европейският изследователски съвет отделя само 8 процента от бюджета си за иновации.
Относно работата си за увеличаване на ролята на жените, като възнамерява да спомогне то да се изрази в равно участие на двата пола - по петдесет процента.