Политика

Социолог: Отново политиците не използват времето след изборите за разговор относно управлението на България

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Българските избори приключиха, американските предстоят. У нас политици и общество са разделени. В САЩ разликата между двамата претенденти е около процент, което говори за същото. Българите пък за разлика от европейците харесват Тръмп – почти 49% - кого харесват американците ще научим след утрешния ден. В ефира на "Добро утро, Европа" гостува Петко Петков от "Галъп интернешънъл".

"По-големият проблем е, че отново политиците не използват времето след приключването на изборите за разговор помежду си и за това как да управляват България. Изместиха услужливо темата към изборите и тяхната честност, което наистина е сериозен проблем", посочи Петков.

"През цялата кампания политиците говореха за нечестния вот, колко ще бъде нечестен и след края на изборите хората останаха с усещане, че наистина вотът е бил нечестен", коментира той.

"Такива проблеми има на всички избори. По-брутални нарушения имаше по време на местния вот, който беше скоро. Там имаше доста кадри от всякакви краища на България. Тук дадоха само на няколко места. Това, разбира се, са фрапантни нарушения и влияят на изборния процес", допълни Петков.

"Политиците не говорят по сериозните теми дори за избирателния процес. Защото самите политици направиха настоящия закон, изборен кодекс такъв, че да се случва такива недоразумения. Политиците ни нямат умение да работят по-сериозно с обучението на СИК, защото това е сериозен проблем. Вие видяхте на места от репортажите, как едни хора, които са по закон представители на различни партии, сядат помежду си, разбират се и могат да влияят на гласовете в избирателната секция. Това е голям проблем. Той, от една страна, може да се дължи и на корупционни практики, но може да се дължи и на неумение, на взаимосвързаност. Това са дълбоки проблеми, за които политиците никога не биха започнали да говорят. Много по-удобно е да кажат, че изборите са честни, нечестни, добри, лоши, за да изместят темата, че наистина не желаят да разговарят за бъдещето управление", подчерта той.

"Право да сезират Конституционния съд имат и партиите, и президента. Някоя от страните ще го направи. Вече Конституционният съд с какво решение ще излезе, не смея да прогнозирам. Но пак става отключване на кутията на Пандора. Проблемите при един такъв развой на събитията се увеличават, докато решениято стават все по-малко", отбеляза Петков.

 

Целия разговор вижте във видето.