Политика

Политолози: Няма обществени и политически условия за съставянето на устойчиво управление

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

8 политически формации в парламента, едната – за пръв път с депутати. Колко политически сили ще управляват държавата в коалиция и ще съставят ли стабилно правителство? Политическата математика обсъждат в ефира на "Добро утро, Европа" политолозите проф. Мария Пиргова и Цветанка Андреева.

"На тези избори не се е случило нещо ново. Не са се появили нови особено силни партии или някаква друга обществена енергия, която да доведе до съставене на управляващо мнозинство и правителство по този парламентарен начин, както досега. Така че ние сме готови за още едни избори, независимо от това дали ще съставим правителство или не. Ако правителство се състави, ще бъде много краткосрочно. И отново изборите вместо да са април ще са юни. Ако не се състави правителство, изборите ще са по-рано. Няма обществени условия, няма политически условия за съставяне на устойчива власт по парламентарен път", посочи проф. Пиргова.

"Радикално поведение виждаме от страна на ПП-ДБ не за първи път, желанието да имат персонален враг. Целият политически път на "Продължаваме промяната" се фиксираше върху Борисов, после срещу президента Радев, който ги беше създал. Сега всичко се персонализира върху Пеевски. Те имат практика и опит в работата си с Пеевски от една страна. От друга страна, ясно трябва да си дадат сметка, че формацията на Пеевски като размер почти ги доближава. Така че е много трудно от позицията на втори, но не просто втори, а с почти на половината на ГЕРБ, да се постават условия в 8 партиен парламент", обясни Андреева.

"Желанието си да изкарат Пеевски, те вкарват съвсем официално Доган във властта, което не е много добре от обществена гледна точка. Доган се включи още вчера и влезе в любимата си роля, която имаше по време на прехода - да подкрепя правителство, с което вдига на власт правителства, но и ги сваля, когато той реши. Той каза да се обединят ГЕРБ и "Продължаваме промяната" с готовност да ги подкрепи без да участва във властта. При Пеевски, въпреки цялата критика към него, имаме легитимно официално желание да се включи като партньор във властта", допълни тя.

"Ние сме допуснали приватизация на държавата и сега държавните институции в много голяма степен са зависими от поведението на една личност, която е пазарувала държавни институции и депутати с парите на КТБ. Трябва да забележим и нещо друго, че състоянието в България зависи и от негласуващото мнозинство, което създава една стабилност на държавата. Това са 60 и повече процента от хората, които са отстранени от политическия процес, най-вече гласуването. И оттам произтича една относителна стабилност на обществото. То не се променя, не мърда. А ние много искаме да има правителство, да има реформи, да се получават средства", подчерта проф. Пиргова.

 

Целия разговор вижте във видеото.