Хубава работа, ама недомислена: ЦИК нямала право да коригира фалшифицирани протоколи
Държавата на Бай Ганьо прави избори, 2024 г. Вместо да купуват гласове, на желаещите да овладеят държавната власт им излиза по-изгодно да подкупят членовете на секционните избирателни комисии, защото техните правомощия се оказват по-важни дори и от тези на членовете на Централната избирателна комисия. Този извод се налага от изявлението на говорителя на ЦИК Росица Матева от тази сутрин.
Протоколите от секционните комисии не могат да бъдат коригирани на база записи от видеонаблюдението, дори когато са видни безспорни фалшификации на вота, стана ясно от думите на Матева.
„Законодателят не предвиди възможност и право нито на Районните избирателни комисии, нито на ЦИК, когато установят някакви грешки при попълване на протоколите, в резултат на видеонаблюдението, да имат право да коригират протоколите на СИК“, заяви тяв интервю за обществената телевизия. Матева припомни, че с промяна в Изборния кодекс видеонаблюдението е било въведено като мярка на прозрачност, но според нея може би е трябвало да има и дисциплиниращ ефект към членовете на СИК, предаде БТА.
„За съжаление, гледайки записите, виждам, че изобщо не се притесняват да извършват нарушения на Изборния кодекс, част от тях граничещи с престъпление“, отбеляза безпомощно говорителят на ЦИК. По думите ѝ може да има „административно-наказателна санкция – глоба“, но „като последствие от действията им не могат да бъдат коригирани протоколи“. Няма такава предвидена законна възможност – нито за Районната избирателна комисия, нито за ЦИК, поясни още Матева. Според нея е добра практиката да има наблюдатели и застъпници на партии в СИК, които да гарантират честността и вярното отчитане на вота.
Говорителят на ЦИК Росица Матева коментира, че след въвеждане на видеонаблюдението единствените избори, които са произведени и впоследствие оспорени, са местни избори. „Имахме случай, в който някои от административните съдилища изискваха записи от видеонаблюдението и ги съобразяваха при произнасянето си. Там се допуска повторно преброяване“, обясни Матева.
По повод репортаж на БНТ, че в няколко секции при попълване на протоколите гласове на „Величие“ се нанасят в графата за други формации, съответно на по-долен или по-горен ред, Росица Матева заяви, че не мисли, че този случай „трябва да бъде опасен за доверието“.
„Органите, които имат право да сезират Конституционния съд, са 1/5 от народните представители, президентът, Министерският съвет, Върховният касационен съд, Върховният административен съд и главният прокурор“, каза също говорителят на ЦИК.
МВР доволно от изборите – свършили си работата
„В полицейската операция срещу купуването на гласове бяха включени цялата дирекция Жандармерия и СОБТ във всички изборни секции в изборния ден. Имаме резултати, които надвишават резултатите , постигани на предходни избори.“
Това се казва в доклада на вътрешния министър Атанас Илков за нарушенията след края на вота, предаде БГНЕС. Имаме 984 сигнала за тези избори и 622 сигнала на предходните избори, има 58% завишаване на сигналите, постъпили в МВР. Имаме образувани 128 досъдебни производства. От тези 128 - 115 са бързите полицейски производства. 73 лица са задържани на тези избори, 67 на предходните, заяви Илков.
Проведените полицейски операции преди и по време на изборите са 227 спрямо 167 на предходните избори, уточни Илков, като добави, че в пъти е завишена активността в МВР по всички тези показатели.
Вижте още във видеото.