Опит за измама: Лице на Euronews България попадна във фалшифицирано "дийпфейк" видео
Видеото, което гледахте никога не се е състояло и няма да се състои в този формат. То е плод на работа с изкуствен интелект, като е създаден така нареченият "дийпфейк". Тази технология използва различни софтуери и методи, за да генерира изображения и аудио, които наподобяват реални лица и гласове.
По никакъв повод, в никакъв случай не рекламирам каквито и да било продукти, игри или различни начини за бърза и лесна печалба. Зрителите трябва винаги да са много мнителни и много да внимават със съдържанието, което виждат онлайн, защото с все по-бързото развитие на технологията става все по-трудно да се разграничи истината от "дипфейка", от лъжата. Затова всеки трябва да знае какви знаци да наблюдава, за какво да следи,така че да може да разграничи истината от лъжата. Бих призовала хората да ги докладват. В социалните мрежи има инструменти, с които това да бъде направено, за да може такова съдържание да бъде премахвано, тъй като то е наистина опасно за хората, които биха повярвали на това.
През последните години службите за сигурност и IT компаниите от целият свят се борят с навлизащата технология, но засега без успех. Същевременно нейната точност се подобрява и понякога е почти неразличима от реалността.
Киберекспертът Любомир Тулев предупреждава, че трябва да бъдем внимателни, за да не станем обект на измама.
Наистина бъдете наблюдателни. Гледайте, опитвайки се да вниквате в начина по който се изговарят думите, интонацията, начина по който самия човек, който е жертва, на такова видео, се държи. Дали има често мигане, дали има разминаване в устните и начина по който се изговаря. Но най-вече имайте критично мислене. Помислете, дали този човек би казал това, което всъщност казва във видеото.
Euronews България отново подчертава, че гореспоменатият видеоматериал е изцяло плод на фалшификация и няма нищо общо с медията и нейните служители.