Политика

Радомир Чолаков: Поканата за участие в конституционните промени направи Пеевски и ДПС незаобиколим фактор

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

За заплахите вотът да се касира и за изборните бариери – да се вдигнат ли, колко и как за партиите и коалициите?

В студиото на "Добро утро, Европа" представя своя юридически анализ и политически коментар Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ.

"Процедурата за касиране на изборите може да бъде стартирана от определени органи. Така че "Величие" трябва да се обърне към някои от органите, които имат право да сезират Конституционния съд, защото в случая Конституционният съд може да разпореди повторно преброяване на бюлетините. Това са 48 народни представители, президентът, главният прокурор. Ако се намерят 48 народни представители, които биха подкрепили такова искане, може да бъде стартирана процедурата, да. Не сме виждали пълно касиране на избори досега, но може пък и да видим", заяви Чолаков.

"ГЕРБ е в много тежка ситуация, защото малко или много е в клещи. Едните казват, ако участва Пеевски, ние няма да участваме. Пеевски казва, че задължително трябва да участва в управлението. Така че не знам в тази ситуация как ще се направи висшия пилотаж за съставяне на правителство. Задачата на ГЕРБ и на Борисов изобщо не е лесна. Интересното е, че всички казват, че искат да има редовно правителство, но всички сякаш постъпват по такъв начин, че да няма редовно правителство", подчерта той.

"И от двете страни има натиск върху ГЕРБ. Или ГЕРБ трябва да прави каквото иска малкият коалиционен партньор, който и да е той, или няма да има правителство. А другото е да се предаде на натиска на "ДПС-Ново начало", които искат участие във властта. Или да направи правителство на малцинството", обясни Чолаков.

"Зависимостите възникнаха, когато започна да се променя Конституцията. Така наречената сглобка в 49-то Народно събрание имаше 133 народни представители. Със 133 мандата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ можеха да направят абсолютно всички реформи, включително съдебната. Настояването на ПП-ДБ да бъде променена Конституцията наложи привличането на трети. Те предложиха този трети да бъде господин Пеевски, респективно ДПС. И фактически те включиха ДПС и Делян Пеевски като незаобиколим фактор", коментира той.

"Тогава Пеевски влезе и започна да подписва всички законопроекти, което нямаше как да му бъде отказано, защото ти след като си го поканил за голямото изменението на Конституцията, няма как да му откажеш малкото. Тогава господин Пеевски иззе инициатива. Той стана политически фактор благодарение на това, че беше поканен да участва в изменението на Конституцията. Ако не се бяха направили изменения на Конституцията, в момента може би ДПС изобщо нямаше да има това влияние, което има сега", допълни Чолаков.

 

Целия разговор вижте във видеото.