В САЩ: Харис закри своята кампания, Тръмп разкритикува Байдън
Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис официално закри своята кампания във Вашингтон. Тя заяви, че избирателите трябва да отворят нова страница. Същевременно, по време на митинг Тръмп разкритикува президента Байдън, заради негов коментар.
Кандидатът за президент на демократите Камала Харис призова избирателите да „обърнат страницата и да започнат да пишат следващата глава“ в заключителната си реч по време на кампанията във Вашингтон. Изпращайки посланието си от същото място, където Доналд Тръмп говори малко преди бунта в Капитолия през 2021 г., Харис обеща да постави страната „над партията и над себе си“.
Обещавам да търся общи позиции и разумни решения, за да направя живота ви по-добър. Не се стремя да печеля политически точки. Търся напредък. Обещавам да се вслушвам в експертите, в тези, които ще бъдат засегнати от решенията, които вземам.
Харис изброи и ключови политически цели, сред които разширяване на покритието на Medicare за домашни медицински грижи, увеличаване на предлагането на жилища в страната и правото на аборт в цялата страна. Междувременно в изявление, разпространено от кампанията на Тръмп, вицепрезидентът беше обвинена, че в речта си е прибягнала до „лъжи“. То идва, след като Тръмп нарече заключителния си митинг в „Медисън Скуеър Гардън“ „празник на любовта“, въпреки че в него имаше редица груби забележки от страна на различни оратори. 45-ия президент обърна и сериозно внимание на предполагаемото изказване на Джо Байдън, в което се твърди, че той нарича подръжниците на Тръмп - боклуци. От администрацията на президента обаче излязоха с позиция, според която демократът е визирал комедианта Тони Хинчклиф, който е нарекъл Пуерто Рико "плаващ остров от боклуци".
По време на митинга Тръмп също така заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати висока цена“ за това, че не купува достатъчно американски износ, ако той спечели изборите на 5 ноември. Републиканецът обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай. Те ще засегнат веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвикат ответни мерки и ще повишат разходите, предупреждават икономисти.
Да, това е интересно, защото съм направил повече за Пуерто Рико от който и да е президент, досега. Никой дори не е близо.
Геополитически реалности: Изборите в САЩ и подкрепата за Украйна
Резултатът от президентските избори в САЩ ще окаже влияние върху изхода от войната в Украйна, а оттам и върху сигурността на Европейския съюз. Макар Доналд Тръмп да се хвали, че може да договори мирно споразумение между Киев и Москва за 24 часа, завръщането на милиардера в Белия дом и изолационистката му реторика предполагат, че европейците ще трябва да поемат основната част от подкрепата за Украйна.
Ако Тръмп спечели изборите, той може да каже на Украйна: Това е последната партида с помощ, която получихте. Последната. Това ще доведе до голям проблем, защото Европа не е готова да поеме управлението. А това означава, че в рамките на три, четири, шест месеца Украйна може да се окаже без достатъчно средства за водене на война.
Вицепрезидентът на САЩ изрази твърдата си подкрепа за Украйна. Освен това Камала Харис иска да запази европейската архитектура за сигурност. Въпреки това, дори да спечели тя, европейците вероятно ще бъдат призовани да укрепят отбранителните си способности.
Предполагам, че дори Харис да спечели изборите, тя ще каже на европейските съюзници: Това е ваш проблем и вие ще трябва да поемете тежестта на военната подкрепа за Украйна. Но мисля, че Харис ще ни даде време. Тя ще го направи постепенно.
Независимо от изхода на изборите в САЩ, ЕС трябва да запази подкрепата си за Украйна. От друга страна, 27-те вероятно ще преразгледат своите приоритети и стратегия.
Въпросът е каква е нашата стратегия. На последното заседание на Европейския съвет беше заявено, че ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, толкова интензивно, колкото е необходимо, до освобождаването на цялата ѝ територия. Но дали нашите военни и политически лидери вярват наистина в това? Ако е така, те трябва да дадат много повече оръжия и боеприпаси. Но всъщност те вече не вярват в това. После трябва да решат кой е вторият най-добър вариант или най-малко лошата алтернатива, но такава, която е осъществима.
Изборите в САЩ са сигнал за събуждане на ЕС. Европейците трябва да са готови да реагират на бързо променящия се глобален ред.
Изглежда, че в новите геополитически реалности 27-те държави членки ще трябва да разчитат повече на себе си.
Икономическите програми на Тръмп и Харис - "по-близки, отколкото хората си представят"
Икономическите планове на Тръмп и Харис „са по-близки, отколкото хората си представят“. Около това се обединяват икономисти и анлизатори на базата на това, което кандиат -президентите заявиха в предизборните си кампания до момента. Вижте още във видеото: