Продължават разкритията за изборни нарушения в Грузия, прокуратурата започна разследване (Обновена)
Грузинската прокуратура започна разследване на предполагаемата „фалшификация“ на парламентарните избори в страната.
Разследването идва на фона на обвиненията от опозицията и Запада, че управляващата партия „Грузинска мечта“ си е осигурила победата чрез манипулации на изборния процес, предаде АФП.
Президентът на САЩ Джо Байдън се присъедини към международните критики към изборите, като заяви, че е „дълбоко обезпокоен“ от демократичното „отстъпление“ в кавказката страна и че вотът е бил белязан от „сплашване и принуда“.
„Прокуратурата на Грузия започна разследване на предполагаемата фалшификация на парламентарните избори“, заявиха разследващите.
Те добавиха, че президентът Саломе Зурабишвили, за която „се смята, че разполага с доказателства относно възможна фалшификация е призована в разследващата агенция за разпит на 31 октомври“.
Заза Бибилашвили, основател на гражданската организация „Център Чавчавадзе“, смята, че има „повече от достатъчно доказателства“ за това, че управляващата партия „Грузинска мечта“ е „откраднала стотици хиляди гласове“ чрез сплашване на избиратели, купуване на гласове и фалшифициране на бюлетини.
"На този етап има повече от достатъчно доказателства в подкрепа на тезата, че „Грузинска мечта“ е откраднала стотици хиляди гласове. А методите за манипулиране на изборния процес включват сплашване на избиратели, купуване на гласове, отнемане на личните карти , с които след това разиграват т.нар. въртележка, когато един избирател е можел да гласува няколко пъти в различни райони, манипулират и с избирателните списъци. Манипулираха с адресите, на които хората бяха регистрирани, манипулираха начина, по който се използваха преносимите избирателни кутии, урните за гласуване“, категоричен е Бибилашвили.
Анализаторът определя „някои от свързаните с изборите престъпления като перфектни", защото не оставят следи.
Затова на този етап се нуждаем от разследване. Но разследването невинаги ще доведе до окончателни отговори. Някои от престъпленията, свързани с изборите, бих ги нарекъл перфектни престъпления, защото не оставят следи.
В понеделник вечерта десетки хиляди хора се събраха на митинг пред парламента с искане за нови избори под международен надзор и за разследване на предполагаемите фалшификации на вота.
„В миналото сме имали сериозни нарушения. И поради различни практически съображения международните партньори предпочетоха да не обръщат внимание и да продължат да работят както обикновено с „Грузинска мечта“. Но вярвам, че нашите партньори са осъзнали и ситуацията днес е коренно различна от всички предишни избори“, посочва анализаторът.
Във вторник Централната избирателна комисия обяви, че опозиционните партии са поискали списък на лицата, които са гласували. Говорителката на ЦИК Натя Йоселиани обаче отказа, като се позова на риска от разкриване на „лични данни“.
"Приемането на тези резултати сега би означавало, че Грузия е загубена за своя народ и за Европа в обозримо бъдеще. Така че залогът е много висок, толкова висок, колкото може да бъде“, убеден е Бибилашвили.