България

Авиокатастрофа по сценарий: Съвместно учение на пожарната, полицията и спешна помощ се проведе в Русе

От Euronews България Euronews България

Симулация на авиокатастрофа в река Дунав беше темата на пълномащабно учение, което се проведе днес край Русе. В зрелищната операция се включиха водолази, гранични полицейски кораби и два вертолета. Целта беше да се проиграе възможно най-тежкият сценарий.

Според сценария самолет с 10 души пасажери и двама пилоти, излетял от Букурещ за София, губи връзка в пограничния район Русе-Гюргево. Оказва се, че е паднал в близост до брега на Дунав на около 20 километра от Русе. Към мястото на инцидента са изпратени всички налични сили на пожарната, екипи на полиция и спешни медици.

Първата задача на аварийните екипи беше да започнат гасене на пожара, издирване и спасяване на пътниците и екипажа.

Основата на всяка една аварийно-спасителна дейност е добрата координация с цел намаляване на времето, необходимо за реакция, защото то е критично важно.

Живко Петров, зам.-министър на транспорта

При падането, самолетът се е разкъсал на множество части. Някои от тях били във водата, част от хората-също. Това силно затрудни спасителната операция, затова в нея се включиха два кораба на гранична полиция, водолази и два хеликоптера.

Един от хеликоптерите с медици на борда евакуира тежко пострадал към болница. Вторият, „Пантер”, на военноморските сили, спаси човек, паднал във водите на река Дунав.

На терен бе изграден медицински пункт, осигурен бе коридор за придвижване на линейки и пожарни, ограничено бе движението във въздушното пространство. В спасяването на хората и ликвидирането на пожара, на помощ се притекоха и доброволци.

Допълнително затруднение за аварийните екипи бе и разливът на гориво в реката, който трябваше да бъде ограничен.

За учението бе избран възможно най-тежкият сценарий- сложен терен, пресечена и труднодостъпна местност.  Такъв инцидент не се е случвал в близкото минало, а в проиграването му се включиха всички аварийно спасителни институции на държавата.


Предстои анализ на действията и координацията между всички екипи и корекция на грешките.