Двама души са починали от западнонилска треска в София
Двама души са починали от западнонилска треска в столицата, съобщиха от здравното министерство. Те са на възраст над 60 години, като единият е имал придружаващо заболяване. Болестта се предава след ухапване на заразен комар.
Има данни и за трети случай на заразен с вируса. Човекът е пребивавал в чужбина доскоро и при завръщането си у нас вече е имал симптоми.
Инкубационният период на западнонилската треска е между 3 и 14 дни, уточняват от здравното министерство. Около 80% от инфекциите при хората протичат без симптоми. Около 20% от заразените с вируса развиват заболяване – западнонилска треска, което обикновено протича леко до умерено тежко, с грипоподобни симптоми – температура, главоболие, неразположение, умора. Възможна е и поява на макулопапулозен обрив, гадене и повръщане. При по-малко от 1% от заболелите протичането е тежко и засяга нервната система (енцефалит, менингоенцефалит), предимно при хора в напреднала възраст и с придружаващи заболявания. Леталитетът при лица от рисковите групи достига до 17%.
Тъй като обикновено заболяването се разпространява при хората от заразени комари, които се инфектират от заразени птици, личните предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията включват използване на репелент за комари, носене на дрехи, които покриват откритите части от тялото, замрежване на прозорците, използване на уреди и препарати за домашна дезинсекция, препоръчват от ведомството.
Според епидемиолога д-р Христиана Бацелова, риск за хората няма - тя препоръчва да се използват репеленти.
На този етап обаче няма създадена ваксина против нилската треска.
Нови случаи на западнонилска треска бяха регистрирани в Испания
Нараства загрижеността за разпространението на западнонилска треска, след като в Севиля, Испания, бяха регистрирани два нови смъртни случая. С това броят на смъртните случаи, причинени от вируса това лято, нарасна на пет.
„Страшно е да се разхождаш следобед или през нощта, когато има повече комари“, казва местна жителка.
„Сложила съм си всички предпазни средства“, споделя друга.
Плакат, поставен пред аптека, гласи „Не улеснявайте комарите“ и изброява места, склонни към размножаване на насекомите, като например застояла вода. Такъв тип комари са открити в градове в близост до река Гуадалкивир. По-рано този месец жителите на града организираха протест и призоваха правителството да предприеме по-ефективни мерки.
Румъния също отбеляза разпространение на вируса. От началото на лятото е починал един човек, а най-малко 22-ма души са били заразени. 80% от пострадалите хора не показват симптоми, а рискът от развитие на по-тежка форма на заболяването е рядък. Това сочат данни на Световната здравна организация. Организацията казва още, че хората над 50-годишна възраст и хората с отслабен имунитет са изложени на най-висок риск. Според тях най-добрият начин да се предпазите е да прилагате репелент срещу насекоми, да носите ризи и панталони с дълги ръкави и когато е възможно, да избягвате престоя навън при залез и разсъмване.