Спорт

България триумфира на европейското първенство по волейбол за девойки

От Euronews България Euronews България
Bulgariachampu18 Facebook Снимка: Фейсбук

Националният отбор на България за девойки (U18) триумфира на европейското първенство в Румъния и записа името си в история на българския волейбол.

В спора за трофея съставът на Антонина Зетова победи Белгия с 3:0 гейма (25:15, 25:18, 28:26).

Българките стигнаха до финала след драматична победа над Италия в полуфиналите, при която “лъвиците“ спасиха четири мачбола. Преди това в груповата фаза те надвиха още Германия, Турция, Полша, Литва, Финландия, Гърция и загубиха само от Унгария.

Днешният финал бе първи за женското ни направление при подрастващите от 42 години, като за последно България участва в битка за златото на Европейското първенство за девойки до 20 години през 1982 година, когато страната ни завоюва сребърните медали.

Успехът в третия гейм дойде изключително драматично, като българките се нуждаеха от пет мачбола, за да заслужат голямото отличие.

Най-резултатна за българския отбор във финала бе Дарина Нанева с 13 точки, а Вяра Парапунова добави 12.