Грузия написа нова страница в своята история, класирайки се за 1/8-финалите на Евро 2024

449162648 890561396434774 4624192408588116262 N Снимка: Фейсбук

Грузия поднесе най-голямата сензация от началото на Евро 2024. "Кръстоносците" победиха Португалия с 2:0 в последен мач за двата тима от група F, игран в Гелзенкирхен. По този начин футболистите на Вили Саньол се класираха за елиминациите в турнира, при това при дебютното си участие на еврофинали. Въпреки поражението "мореплавателите" запазиха първото място с 6 точки, следвани от Турция със същия актив, Грузия с 4 пункта и Чехия с 1.

Хвича Кварацхелия даде летящ старт за грузинците още във 2-рата минута, а Жорж Микаутадзе удвои в 57-ата след точно реализирана дузпа. Впоследствие вратарят Гиорги Мамардашвили се отчете с няколко ключови спасявания, които запазиха мрежата му суха.

Победата бе първа за състава на Грузия на европейски първенства, като тимът продължава към 1/8-финалите, където ще срещне Испания.

В другия двубой от групата Турция победи Чехия с 2:1 и си гарантира второто място, изхвърляйки чешкия тим от надпреварата. Символичните домакини заиграха с човек по-малко от 20-ата минута, когато Антонин Барак бе изгонен за втори жълт картон. Оттам насетне ситуацията за Чехия се влоши още повече, след като Хакан Чалханоглу откри резултата в 51-вата минута. Чехите обаче показаха характер и изравниха в 66-ата чрез Томаш Соучек. Резервата Дженк Тосун обаче донесе успеха на турците в добавеното време на мача.

В осминафиналите Португалия излиза срещу Словения, a Турция ще мери сили с Австрия.