Малария в Нигерия: Лошите условия на живот подпомагат развитието на болестта
Макоко е квартал в Лагос, столицата на Нигерия. Из Макоко често се срещат езера с мръсна вода, които осигуряват идеални условия за размножаване на комарите, разпространяващи малария.
Мястото, където живеем, не е здравословно. Нямаме мрежа против комари. Често се разболявам от малария. А рядко имам парите да си купя лекарствата.
Тя не може да си позволи третирани с инсектициди мрежи, които струват между 7 и 21 долара всяка, и се бори да плаща за лекарства против заболяването. Паразитът обикновено се разпространява сред хората чрез заразени комари и може да предизвика симптоми, включващи треска, главоболие и втрисане. Засяга предимно деца под 5 години и бременни жени. Условията на живот играят важна роля в пренаселените квартали.
В общности с ниски доходи е вероятно да има фактори на околната среда, които карат маларията да процъфтява. Хората живеят с тази болест, защото нямат отводнителни системи, нямат подходящо здравеопазване, нямат дори и подходяща лична хигиена.
Нейната организация подпомага жители на бедните квартали в столицата.
Маларията е нещо, с което можем да се справим. Тази болест не бива да убива хора повече. Трябва да направим всичко възможно стандартът на живот в цяла Африка да бъде подобрен. Само така можем да изкореним маларията.
Тази година Камерун стана първата страна, която рутинно дава на децата ваксина срещу малария, която е само около 30% ефективна. Миналата седмица Световната здравна организация обяви, че три африкански държави – Бенин, Либерия и Сиера Леоне – въвеждат програми за ваксиниране на милиони деца. Случаите на резистентност към антималарийни лекарства и инсектициди се увеличават, докато финансирането от правителства и донори за иновации се забавя. През 2023 година Световният доклад за маларията на СЗО свързва честите случаи на маларията със изменението на климата. От 12-те държави, които носят около 70% от глобалното бреме на маларията, 11 са в Африка. Деца под 5 години представляват 80% от 580 000 смъртни случая от малария, регистрирани в Африка през 2022 г.