Култура

В Лондон може да се види изложбата "Последният Караваджо"

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Картините на Микеланджело Меризи да Караваджо се отличат с драматично осветяване на обектите на тъмен фон и натуралистични изображения на хора, често базирани на живи модели. Той е смятан за основоположник на италианската барокова живопис. Творчеството му оказва влияние на много художници от XVII век.

"Мъченичеството на Света Урсула" е последната творба на Караваджо, нарисувана през 1610-а – годината, в която той умира, след като се връща в Рим.

В продължение на стотици години се смята, че тази картина е дело на един от последователите на художника, но оригиналният й произход излиза наяве през 80-те години на XX век.

 

Сега наричаме тази творба последният Караваджо. Дълго време е била изгубена, останала е в едно и също семейство в продължение на 300 години и постепенно името се е разводнило в изобразяваната тема. Когато е била придобита от банка в Италия през 70-те години на миналия век, се смяташе, че неин автор е някой от последователите на Караваджо. Но едно писмо от архива в Неапол, което взехме назаем за изложбата, ни разкри, че през май 1610 г, само седмици преди да умре, Караваджо рисува мъченичеството на Света Урсула.

д-р Франческа Уитлъм-Купър – куратор на изложбата "Последният Караваджо" 

Художникът е смятан за революционна фигура в изкуството заради неговите заредени с емоция картини, с драматично осветление и религиозни сюжети.

Но в личния си живот е бил много буен и склонен към насилие. Дори убива човек през 1606 г.

Картината изобразява Света Урсула, простреляна в гърдите от стрела на хун езичник, за когото отказала да се омъжи.

Емоционалното въздействие на фигурите в композицията е много силно.

Платното е уникално и с вмъкването на автопортрет на самия Караваджо, който наблюдава безпомощно развоя на събитията.

 

Караваджо е един от най-важните и добре познати художници в целия свят. Влиянието му преминава през целия период и всички художници, творили по-късно. Важно е да се стигне до корените на неговото изкуство.

Микеле Копола – генерален директор на Националната галерия на Италия 

Друга знакова творба на майстора също е намерила място в изложбата – "Саломе получава главата на Йоан Кръстител".

През май Националната галерия в Лондон навършва 200 години от основаването си и изложбата на Караваджо се смята за напълно подхождаща за кръглата годишнина.

Тя ще остане в галерията до 21 юли 2024 г при свободен вход.