Демографска криза: В много страни по света раждаемостта бележи тревожен спад
До 2050 г. в повече от три четвърти от държавите в света няма да се раждат достатъчно деца за поддържане на населението им.
Страните с най-голям спад в раждаемостта са Сърбия, Япония и Южна Корея. Коефициентът на раждаемост там е по-малък от 1.1 дете на всяка жена.
Учените са проучили данни от 204 държави. Сред определящите фактори за ниската раждаемост е нивото на образование на майките, финансовите възможности и достъпа до контрацепция.
В Африка - обратно - има скок на раждаемостта, като през тази година Чад е страната с най-висок коефициент - седем раждания на жена.
Детската смъртност също оказва влияние, защото има по-високи или по-ниски нива. Достъпът до контрацептиви и репродуктивни знания играят важна роля. Жените трябва да имат власт да контролират броя на родените деца.
Учени от Вашингтон използват глобалния коефициент на плодовитост, за да изчислят броя на населението. Според тях в световен мащаб този коефициент е намалял от около пет деца на всяка жена през 1950 г. до 2,2 деца през 2021 г. Специалистите изготвят тези доклади, за да оценят бъдещото търсене в здравеопазванетото и достъпа до природни ресурси.
Трябва да разглеждаме този вид проучвания в перспектива. По оценки на ООН, Индия, Китай и САЩ все още имат най-голямо население. Изменението на климата, войните и пандемиите влияят на раждаемостта.
Високите разходи за живот и грижите за децата, опасенията за професионалното развитие възпират жените в много страни да имат деца, смятат учените.