Европа

Стачка ще парализира жп транспорта в Германия за близо седмица

От Габриела Беличовска Габриела Беличовска Международен редактор

За близо седмица стотици германски влакове остават по гарите заради решението на заетите в жп транспорта да излязат на протест. Той продължава до идния понеделник, а машинистите настояват за по-високи заплати, еднократни бонуси от 3000 евро и съкратено работно време.

При друга стачка този месец, която продължи само три дни, се стигна до транспортен хаос.

Трябва да направим професията атрактивна, за да идват хората при нас и да остават. Мнозина си тръгват бързо.

Рене Базелт, началник влак на Deutsche Bahn на дълги разстояния

Това обаче не е единственият сектор в Германия, недоволен от мерките на властта. Този месец фермери и земеделци протестираха срещу орязването на субсидиите им, което се наложи заради "дупка" от 17 млрд. евро в бюджета на държавата. Километрична опашка от трактори стигна до Бранденбургската врата.

Ако премахнем субсидиите изведнъж, много ферми биха казали, че вече няма перспектива и не искат децата им да упражняват тази професия.

Мартин Хофщетер, политически експерт от Greenpeace Germany

Тази седмица селскостопански машини блокираха и главни пътища в цяла Франция в знак на недоволство срещу ниското заплащане, високите разходи и регулациите.

Освен това в Париж хиляди се обявиха против новия закон за имиграцията, който ограничава достъпа до помощи за идващите от чужбина. Недоволство предизвика и това, че крайнодесните подкрепиха законопроекта.

А в Берлин и редица други градове повече стотици хиляди протестираха срещу крайнодясната "Алтернатива за Германия". Причината беше разритата тайна среща между нейни членове с неонацисти и други екстремисти. На нея се твърди, че е бил обсъден план за насилствена депортация на хора с чуждестранен произход.

„Алтернатива за Германия и останалите подобни сили в тази държава са много шумни. Показваме, че и ние сме шумни и мислим по друг начин. Че не е нормално да си расист, че не е нормално да гониш хората“, казва Михил Топ – протестиращ.

Случаят постави под въпрос подкрепата за "Алтернатива за Германия" на фона на предстоящите европейски избори. Проучване на института за нови социални отговори (INSA) показа лек спад в популярността на партията - от 23% до 21,5%.