Политика

Депутатите от ресорната комисия изслушаха кандидатите за конституционни съдии (Обобщение)

От Бетина Михайлова Бетина Михайлова Репортер
Komisia Konstitucionni BGNES Снимка: БГНЕС

Депутатите от Комисията по конституционни въпроси изслушаха номинираните за конституционни съдии. Издигнатите кандидати са Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС, Борислав Белазелков от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Цвета Рангелова от „Възраждане“. Междувременно стана ясно, че политическа партия “Зелено движение”, част от коалиция “Демократична България”, няма да подкрепи номинациите на Десислава Атанасова и на Цвета Рангелова. 

 

Borislav Belazelkov BGNES Снимка: БГНЕС

Борислав Белазелков: За независим съд трябват независими конституционни съдии и прокуратура

“За да има независим съд, то трябва да има независима прокуратура. Най-независими в своята дейност трябва да бъдат конституционните съдии”. Това заяви кандидатът за конституционен съдия, издигнат от ПП-ДБ, Борислав Белазелков по време на изслушване в комисията по конституционни въпроси в НС.

Белазелков припомни, че в Конституцията е уреден принципа за върховенството на правото. “Според заявените в Конституцията преписки правото не е политически израз на интересите на определена група от хора, колкото и голяма да е тя, а на интересите на цялата общност”, заяви още кандидатът за конституционен съдия.

Белазелков подчерта, че Съюзът на съдиите винаги се е застъпвал за независимостта на правосъдието, а той самият е негов дългогодишен член. “Тази независимост не е самоцел, тя е необходима на хората, за да са сигурни, че истината е поверена на правилните хора и, че накрая тя ще възтържествува”, категоричен е Борислав Белазелков, след което уточни, че за да има независим съд обаче, то трябва да има и независима прокуратура, а най-независими в своята дейност трябва да са конституционните съдии.

 

Desislava Atanasova BGNES Снимка: БГНЕС

Десислава Атанасова: Конституционният съдия е независим, натиск е много трудно някой да ми окаже

 

“Към настоящия момент има и други колеги, които са били част от Народното събрание, ако се атакува такъв акт за противоконституционност и всеки един решава да не участва, тогава може да се окаже, че КС не може да вземе решение. До този момент съм показала качества, че натиск е много трудно някой да ми окаже”. Това заяви Десислава Атанасова, кандидатът за конституционен съдия издигнат от ГЕРБ-СДС по време на изслушване в комисията по конституционни въпроси.

“Народният представител полага клетва, че ще се води от Конституцията и законите на страната. Смятам, че и Конституционният съдия не може да “шикалкави”. Участвала съм в две изменения и допълнения на Конституцията. Винаги сме се водили от твърденията, че с тях се полагат основите за съдебна реформа”, заяви още Атанасова.

Кандидатът за конституционен съдия припомни, че в 9 страни-членки на ЕС се търси баланс в политическото представителство в Конституционния съд. Тя коментира, че това е по-подходящо, но все пак даде пример и с Белгия, където 12 от конституционните съдии са избрани от НС.

“Конституционният съд упражнява контрол върху актовете на НС, а конституционният съдия е абсолютно независим. До този момент съм показала качества, че натиск е много трудно някой да ми окаже”, категорична е Атанасова.

 

Tsveta Rangelova BGNES Снимка: БГНЕС

Цвета Рангелова: Бих си дала отвод по дела, за които "Възраждане" е сезирала Конституционния съд

"Бих си дала отвод по сезираните дела в Конституционния съд от страна на "Възраждане". Това заяви Цвета рангелова, кандидат за конституционен съдия, издигната от "Възраждане", по време на изслушването ѝ в парламентарната комисия по конституционни въпроси.

"Бих си дала отвод по цитираните дела, защото по двете дела - за промените в Конституцията и относно провеждането на референдум за българския лев, аз не само съм се подписала, но съм участвала с колегите ми юристи в изготвянето на тези искания. Нося товара на аргументите, в които аз съм предварително убедена, че са основателни, за да сезирам Конституционния съд", коментира още Рангелова.

Кандидатът на "Възраждане" заяви, че "моралът трябва да вземе превес", и затова не би участвала нито в обсъжданията, нито при вземането на решение, след което припомни оттеглянето на Янаки Стоилов по конституционното дело, подписано от него в качеството му на министър на правосъдието, по отношение на процедурата за отстраняването на главния прокурор.