Френски разузнавателни самолети пристигнаха в Румъния
Всеки ден десетки самолети патрулират по външната граница на НАТО. Месец преди втората годишнина от началото на войната в Украйна нова ескадрила френски самолети е пристигнала в Румъния с цел разузнаване на руските бази и протекция на най-застрашените части на Алианса.
Малко по-малко от месец преди втората годишнина от руското нахлуване в Украйна самолет на френските военновъздушни сили е предприел разузнавателна мисия за НАТО. Самолетът на френската предупредителна въздушна контролна система е прелетял от Франция до румънското въздушно пространство. Там той има задачата да разузнава случващото се по южната част на Украйна, Черно море и окупирания от Русия Крим. Целта на 10-часовите мисии е да се събере информация за руски военни бази. Въпреки добрите технологии обаче самолетът на НАТО е бил забелязан от руските сили. Руските пилоти понякога ясно показват, че не обичат да бъдат наблюдавани. През 2022 г. кремълски изтребител е изстрелял ракета близо до британски шпионски самолет, който е летял в международното въздушно пространство над Черно море.
"Знаем, че те ни виждат, и те знаят, че ние ги виждаме. Да кажем, че това е един вид диалог между тях и нас“, казва пилотът майор Ромен.
НАТО разполага с патрулиращи изтребители, наземни радари, ракетни системи за противовъздушна отбрана и друга техника за наблюдение на въздушното пространство. Командирът на френската ескадрила определи оборудването като "защитен щит" срещу евентуално разширяване на войната. Въпреки това "крайната цел не е конфликт, а възпиране", заявява той.
"Ние сме 31 държави. Всички ние заедно с всички наши средства сме щит. И ние имаме способността да откриваме всичко. Ние не сме тук, за да започнем конфликт. Тук сме, за да покажем, че присъстваме и сме подготвени", допълва подполковник Ришар.
Френските радарни самолети могат да летят в продължение на 12 часа без презареждане с гориво и не се ограничават до мисии за наблюдение на НАТО. Според контролния щаб на организацията самолетите от този тип могат да засичат нисколетящи цели намиращи се на 400 км от тях и високо летящи на поне 500 км. НАТО също така използва самолети, за да следи руските полети. Алиансът твърди, че през 2022 г. съюзниците са направили повече от 500 полета, с цел прехващане на руски военни самолети, които са се приближили до въздушното пространство на НАТО. Тази година те ще осигурят допълнително радиолокационно наблюдение по време на Олимпийските игри в Париж.