България изглежда по-близо до Шенген, смята експерт
„Несъмнено България изглежда по-близо до Шенген след падането на нидерланското вето. Но не можем да кажем, че сигурно сме вътре. Има едно вето от Австрия за пълен Шенген, но пък има предложение за въздушен Шенген.“
Това каза за Euronews Bulgaria Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.
Ето какво още сподели той:
Унгарците с искането си за спиране на таксите за газ, като ни заплашват с вето за Шенген чукат на нашата врата. Лидерите на не коалицията обаче заявиха, че тази такса ще отпадне, така че Унгария не би трябвало да има претенции за българското членство. Виктор Орбан си търси поводи да се пазари с Европейската Комисия. 10 млрд. евро от Планът за възстановяване и устойчивост бяха замразени. Освен членството в Шенген - Българския парламент имаха още една причина да отменят тази такса за газ, защото те нямаха яснота как да съберат тези пари от ГАЗПРОМ. Таксата се дължи от компаниите, които транзитират този газ, тоест от ГАЗПРОМ експорт, те нямат имущество на наша територия. Ако ние предявим претенции за 100-200-300 млн. евро, те нямат какво да конфискуват за да я вземат.
Позицията на Австрия е по-скоро еднаква спрямо България и Румъния. Те предлагат някои мерки да бъдат предприети от България като най-дълга външна граница на ЕС. Тези мерки не са лоши - да дойде помощ от ФРОНТЕКС, да се усили контрола. Срещу тези мерки обаче те не дават точна дата България да влезе в Шенген напълно и по сухопътни граници. Това кара някои политици да казват, че това предложение е неприемливо. Австрия смятат, че ние имаме проблеми с корупцията и не можем да опазим границите си. Може би трябва да се изгради по-сериозно съоражение по границата с Турция. Виждаме, че през Гърция няма такъв натиск както при нас от мигранти. Не очаквам обаче скорошна промяна в отношението на Австрия.
Въздушният Шенген е нещо повече от нищото, така че е по-добре да приемем тази стъпка. Но това не дава кой знае какво. Това ще облекчи съвсем малко пътуванията с цел туризъм. Тези шофьори, които чакат по границата с дни, те ще продължат да си чакат.
Кой ще спечели на изборите в Сърбия няма спор - ще спечели партията на Вучич. По-скоро интригата е дали той ще стигне до 50% от местата в парламента. Сръбската прогресивна партия остана под 50% места на предните избори, но те нямат проблем с това, защото социалистите са им партньор. Очертава е да имат около 40-45% от гласовете според социологическите проучвания. Опозицията обаче също няма шансове да спечели. В прогнозите те получават около 20-25% от гласовете. По-голямата част от сърбите казват "да" на Вучич. Той изгради една система, която е демокрация, но с една доминираща сила. Той не изкарва своите противници в затвора като в Турция, но наклонява така политическия терен, че топката винаги да отива във вратата на противника, използвайки администрациите - съда, медиите и т.н.
Сърбия и Черна Гора водят преговори от 8-9 години за членство в ЕС, но не са отишли много далеч. Европейският съюз очаква Сърбия да признае Косово като независима държава. Това не очаквам да се случи скоро от Вучич. Това е основната пречка пред тях по европейския път.
Цялото интервю вижте във видеото.