Култура

Музикална пиеса разкрива драматичната история на Кот д'Ивоар

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Богата програма от 64 спектакъла включваше тазгодишното издание на Театрални дни на Картаген. Сред 10-те пиеси, които се борят за голямата награда, е „220 жилища“, музикална комедия, която разказва за едни от най-драматичните години на Кот д'Ивоар.

„Страхувахме се от бързата ни реч, защото ние, ивоарците, говорим бързо. Чудехме се дали ще ни разберат? В определени моменти говорим на езика нучи, който е една от културните идентичности на Кот д'Ивоар. Въпреки всичко тунизийската публика ни разбра отлично. Реагираха шумно, когато трябваше, а в други моменти – пазеха мълчание“, казва актрисата Асофи Еба.

Пиесата, написана от Шантал Джедже и режисирана от Сулейман Соу, се връща към болезнените години от историята на Кот д'Ивоар на различни нива – политическо, социално, културно. Пречупва я през съдбите на жителите на Аджаме, легендарен квартал на Абиджан. Този период е белязан от смъртта на първия президент Феликс Уфуе-Боани, раждането на концепцията за ивоарската идентичност, първия държавен преврат, студентските демонстрации, появата на танца зуглу.

„220 жилища“ – така се казва един от първите квартали на Абиджан, обитаван от държавни служители. Те послужиха като отправна точка. Смятаме, че е важно да разкажем историята на Кот д'Ивоар, да покажем първо величието, а след това упадъка. Страната премина през множество кризи, девалвация, бунтове, многопартийна система, младежки активизъм и енергия от улиците“, споделя Сулейман Соу – режисьор на пиесата.

Дезире Поде играе пенсиониран държавен служител, за него пиесата е път към национално помирение.

„Тази пиеса е актуална. Винаги играем при пълни зали, тъй като хората с удоволствие идват и гледат пиесата. Това е чудесно. Задават ни въпроси, има обсъждане“, твърди актьорът Дезире Поде.

Социалното вълнение в пиесата е съпроводено от специфична музика. Третата част от „220 жилища“ е в етап на подготовка в „Културната фабрика на Абиджан“.