Европа

Занаятът на коминочистачите се завръща в Испания

От Габриела Беличовска Габриела Беличовска Международен редактор
Kominochistach Bgnes Снимка: БГНЕС

Анхел Вилчес напуска старата си работа по време на пандемията от Ковид-19, за да се превърне в коминочистач. Оттогава компанията му не е имала недостиг на клиенти.

“Точно сега, когато студът идва, наблюдаваме пик в телефонните обаждания. Едва смогваме”, споделя коминочистачът Анхел Вилчес.

Старият занаят се завърна с пълна сила през 21-ви век. Само преди 20 години в Испания е имало дузина подобни компании. Днес те са близо 200, 50 от които са създадени през последните четири години. 

“След локдауните по време на пандемията от коронавирус, а по-късно и войната в Украйна, използването на биогорива значително се засили. Въпреки че хората по принцип харесват камините, днес те трябва да ги използват, за да отопляват домовете си по по-икономичен начин”, допълва Вилчес.

В Испания има близо 1000 коминочистачи, но много от тях не са сертифицирани. Бизнесът за отопление на биомаса чрез камини и пелетни печки е нараснал с повече от 30% в страната след пандемията. 

“Продажбата на камини е скочила не само поради нарастващите разходи за енергия, но и поради глобалния преход към по-устойчив начин на живот”, предава Хайме Веласкес, репортер на Euronews.

Освен като декоративен елемент, потребителите купуват камини и като средство за отопление на домовете си. По този начин те изоставят използването на изкопаеми горива в миналото. 

“Хората са по-наясно със състоянието на околната среда и не желаят да консумират изкопаеми горива. Те се обръщат по-скоро към екологично чистата енергия, слънчевите панели и биомасата”, казва Игнасио Ламелас, мениджър на Калор Груп.

Преминаването към отопление с камини е в ход още преди да започне настоящата енергийна криза. Според Испанската асоциация за биоенергия, в края на 2021 г. в страната броят на пелетните печки и бойлери се е увеличил с близо 75 хил. повече от предната година.