Свят

Нова ера: Гърция и Турция поеха курс към приятелство

От Euronews България Euronews България
Greece Turkey AP Снимка: AP

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис и турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписаха декларация за приятелство в Атина и ще работят за удвояване на двустранната си търговия до 9,3 млрд. евро. Това стана ясно, след като двамата лидери проведоха разговори на високо ниво в рамките на Съвета за стратегическо сътрудничество между Гърция и Турция, предаде БГНЕС.
Ердоган заяви след срещата с Мицотакис, че "Анкара има волята да разреши всички нерешени спорове с историческия си съперник Гърция" и посочи, че се надява на "нова ера" в гръцко-турските отношения. 

"Няма проблем, който да не може да бъде решен между нас", каза Ердоган и добави, че иска да превърне "Егейско море в море на мира и сътрудничеството". Той подчерта, че справедливо, "трайно и устойчиво решение на Кипърския въпрос" въз основа на фактите ще бъде от полза за целия регион.

Мицотакис от своя страна призна в съвместно изявление, че отношенията между двете държави са били "опасно застрашени" в миналото, но сега са на "по-спокоен път".

"Чувствам исторически дълг да използвам възможността да сближа двата народа, каквито са и границите ни", заяви Мицотакис. "Атина се договори с Европейския съюз за удължаване на седемдневните визи за турските граждани за посещение на егейските острови", добави той.

Министър-председателят съобщи, че планира да посети Анкара през лятото на следващата година.

В т. нар. Атинска декларация двете държави се ангажират да поддържат линиите за комуникация отворени и да полагат усилия за разрешаване на възникналите двустранни спорове.
Анкара и Атина целят да избегнат ескалация на напрежението чрез приятелски консултации и конструктивен диалог.

Турският президент посети Атина за първи път от 2017 г. насам след дълъг период на напрежение, белязан от спорове по въпросите на миграцията, енергийните проучвания в Егейско море и териториалния суверенитет.

Турция и Гърция често са се сблъсквали по редица въпроси, включително конкурентни претенции за юрисдикция в Източното Средиземноморие, припокриващи се претенции за континенталните им шелфове, морските граници, въздушното пространство, енергетиката, етнически разделения остров Кипър, статута на островите в Егейско море и мигрантите.