Половин година след разрушаването на яз. Нова Каховка: Украйна разследва военно престъпление
Близо половин година след екокатастрофата, свързана с разрушаването на язовир Нова Каховка, украинските власти провеждат първото в света разследване на военни престъпления по обвинения в умишлено причиняване на екокатастрофа. Те искат да подведат под отговорност Русия. Москва обаче отказва да поеме отговорност.
Язовирът Каховка в Украйна бе разрушен през юни по-рано тази година. Това, което последва, беше екологична катастрофа - голямо наводнение и източване на жизненоважен резервоар. Киев обвинява Москва за атаката. Смята се, че язовирът е умишлено взривен. Това не е доказано, но е само един пример за това как войната на Русия в Украйна оказва влияние върху околната среда. Днес десетки следователи копаят в земята, събират проби, правят снимки и поставят малки червени знамена в почвата. Прокурорът Владислав Игнатенко провежда първото в света разследване на военни престъпления по обвинения в умишлено причиняване на екокатастрофа. Киев възнамерява да отнесе случая в Международния наказателен съд.
Всички вещества, които бяха на повърхността, бяха пренесени по-надолу по течението от водния поток, който я разпространи в почвата. В бъдеще всички тези замърсители, които се установяват на земята, ще бъдат абсорбирани от почвата и домашните животни.
На около 300 километра по-нагоре по течението, в покрайнините на Запорожие, биологът Вадим Маниук върви по суха, пресъхнала земя, която е пълна с миди, разпръснати по дъното на язовир Каховка.
Преди тук имаше четири метра вода. Милиарди живи организми бяха убити внезапно, за няколко дни, когато резервоарът се изпразни.
Въпреки че Международният наказателен съд не признава умишленото причиняване на екокатастрофа като престъпление само по себе си, мащабните екологични щети могат да се считат за част от дело за военни престъпления. За украинските следователи обвиненията са неоспорими. Русия обаче отхвърля отговорността. Най-малко шест месеца по-късно животът в региона бавно се завръща.