Генчовска и Османи подписаха протокол към двустранния договор
България и Северна Македония подписаха втори двустранен протокол като част от Договора за добросъседство. Това е стъпка напред към бъдещото членство в Европейския съюз на западната ни съседка. Преди това обаче - страната трябва да изпълни условията в пакета от мерки.
Стъпка напред в дипломатическите отношения между София и Скопие, но с условието Северна Македония да изпълни нужното, за да започне преговори за членство в европейското семейство.
България направи отстъпление в позицията си за официалния език в РСМ. Изцяло се съобразяваме с решенията на НС. Както знаете, в двустранните си отношения с РСМ България не признава официалния език, това обаче е по-различно в контекста на останалите 26 държави-членки на ЕС.
Съдържанието на подписания двустранен протокол ще стане ясно във вторник. Северна Македония ще започне преговорите за членство едва след като впише българите като държавотворен народ в Конституцията си.
Този период зависи от властите в РСМ, може да продължи 3 месеца, както беше с промяната на името на държавата, може да продължи и 2 години.
В протокола са заложени срокове на изпълнение, а останалите страни членки ще следят за това. Документът между двете страни беше подписан в Министерството на външните работи.
Отношенията между нашите две държави отварят нова страница. Ще се свържат хората във всяка област, бизнесите и различните институции. Основат се на взаимно довери като на близки приятели, като съюзници в НАТО, надявам се скоро и като съюзници в ЕС.
Въпреки общите усилия, гласуването на предложението на френското председателство на ЕС беше съпътствано от протести пред парламента в Северна Македония.
Те трябва да извървят своя път. Техния политически елит, но и медиите и всички обществени говорители, просто трябва да извървят своя път към европеизацията на РСМ.
За Euronews Bulgaria - Анелия Джамбазка.