Радев за войната в Украйна: Да се намери разменна монета, която да гарантира сигурността и на двете държави
"Бях убеден, че точно преди това контранастъпление е времето за сядане на масата за преговори. Украйна беше в подем и аз дори го споделих с президента Зеленски, който точно в началото беше тук (в България), и споделих, че единственият начин е по-бързо да се седне на масата за преговори и да се помисли за рационална формула за мир. Когато нямаш някакво съществено технологично предимство, едно настъпление се превръща в хазарт. Ние сега гледаме резултатите. Цената до момента е около 100 000 жертви само от украинската страна, само за това контранастъпление". Така президентът Румен Радев коментира войната в Украйна пред участниците във форума "Войни и мир: ще дойде ли времето на дипломацията?", организирана от Института за икономика и международни отношения и фондация "Фридрих Еберт", предаде БНР.
Според Радев в момента е трудно конфликтът да бъде решен по дипломатически път, защото Русия усещала военен подем и отхвърля възможностите за преговори.
"И трябва да се намери такава разменна монета, която да гарантира сигурността и на двете страни. Трябва да търсим отговора за основите на новата архитектура за сигурност - и европейска, и световна. Трябва да приемем, че наистина е дошло времето за търсене на мир чрез дипломатически и политически средства. В никакъв случай това не означава отстъпление пред агресора", смята президентът.
По думите му налице е много сложна дипломатическа дилема. Ако войната в Украйна не бъде прекратена с примирие за започване на преговори, жертвите и разрушенията ще растат, и то с още по-голяма скорост. Но ако Украйна и цивилизованият свят се примирят с отнетите територии по насилствен начин, то означава, че приемаме, че в наше време е възможно със сила да се решават подобни въпроси, каза още държавният глава.
Според него „преместването на политическите и икономически центрове на изток, новите глобални амбиции на редица държави, отслабването на ролята на ООН за предотвратяване и разрешаване на конфликти, възходът на диктаторски режими, редица регионални групировки, които открито отхвърлят еднополярния модел и застават на позиция на нов многополюсен свят - всичко това е част от един сложен и тежък преход, в който ставаме свидетели как силата на правото все повече отстъпва пред правото на силата и как политиката за мир изчезва от сцената, и как войната се завръща като средство за решаване на конфликти, и то в Европа“ .